İlkbaharda cilt bakımı nasıl olmalı?

Mevsimler değişirken, cilt bakım rutinimizi de mevsimlere göre değiştirmemiz gerekiyor. İklim değiştikçe, cildimizin ihtiyaçları da değişiyor.

İlkbahar aylarında cildimizin daha yüksek reaksiyonlu, hassas ve alerjik olduğunu göz önünde bulundurursak, daha özverili bir cilt bakımına ihtiyaç duyduğumuzu anlayabiliriz.

Soğuk kış aylarında cildi korumak için kullanıdğımız zengin içerikli kremleri daha hafifleriyle değiştirmenin zamanı geldi. Artık daha az yağlı, daha hafif kremler tercih edebiliriz.

İlkbaharla birlikte cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlar. Yağ oranı fazla kremler, cildin dengesini bozarak sivilcelere neden olabilir. Nemlendiricilerin yanı sıra tonik kullanmanız da faydalı olacaktır.

Yaz ayları peeling için pek uygun sayılmaz. Bu nedenle yaz gelmeden mat ve soluk cilt yapısından kurtulmak için ilkbahar aylarını peelingle değerlendirmekte fayda var.

Evde kendi peelinginizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Pamuğun üzerine eminceye kadar limon sıkın ve şeker serpin sonra bu pamukla hafif ıslattığınız yüzünüzü ovalayın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve yumuşak bir havlıyla kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayın.

Cilt temizliği bahar aylarında çok önemli ve cildinizi temizlemek için doğadan faydalanabilirsiniz.

Cilt temizleyici maske

1 yemek kaşığı kuru lavanta

1 yemek kaşığı kuru gül yaprağı

3 yemek kaşığı yulaf

2 yemek kaşığı kil

Tüm malzemeyi karıştırıp kaynar su ilave ederek macun haline getirin. Cildinize sürüp 20 dakika bekletin ve yıkayın. Haftada bir uygulayın. Bahar aylarında mevsimsel saç dökülmesi yaşayan kişiler bu dönemde saç bakımlarına da dikkat etmelidirler. Saç diplerinin ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlamak gerekebilir.

Saç dökülmesi için güçlendirici maske

1 yemek kaşığı biberiye yağı

3 tatlı kaşığı ardıç ağacı yağı

1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Haftada bir kez saç diplerine friksiyon yaparak sürün. Bir saat bekletip yıkayın.

Bahar aylarıyla birlikte sevdiğimiz meyve ve sebzeler en taze haliyle bize sunulmaya başlıyor.

Taze sebze ve meyve detoksu

Kendinizi haftada bir ya da iki gün meyve sebze kürü uygulayabilirsiniz. 24 saat boyunca sadece mevsimlik taze sebze-meyve yiyerek vücudunuzu arındırabilirsiniz. Günde üç litre suyun yanı sıra yeşil ve beyaz çayı da detoksun bir parçası olarak günde iki fincan olarak tüketebilirsiniz.

Aslında kış aylarında da güneş koruyucu kullanmamız gerekiyor ama bahar geldikten sonra artık güneş kremsiz çıkmayı ‘yasak’ gibi düşünebilirsiniz.

Retinolün yan etkilerinden biri de güneş ışınlarına hassasiyeti arttırır. Bu nedenle retinol kullanımını bahar aylarında azaltmanız gerekir.