Oje sürmenin incelikleri

Çok basit bir iş gibi görünsede, oje sürmenin ne kadar zor bir iş olduğunu tüm kadınlar bilir. Tırnağın etrafına taşırmadan, dalgalandırmadan, etlere bulaştırmadan, dökmeden oje sürmek beceri ister. Bunları yapmadan ojeyi sürmek biraz el becerisi gerektirir tabii ama asıl işin tekniğini bilmek önemlidir.

Törpü işlemi ile oje sürme aynı gün yapılmamalı

Öncelikle ojenin rengine karar verilmelidir ve bunu yaparken tırnak şekli göz önünde bulundurulmalıdır. Kısa ve köşeli tırnaklar için koyu renkler ideal olacaktır. Uzun ve yuvarlak biçimli tırnaklar için ise öneri açık ve pastel tonlu ojeler.

Oje sürerken başarılı sonuç almak için, oje sürmeden önce ellerin de hazırlanması gerekir. Eller, lanolinsiz bir sabunla sıcak suda yıkanmalı ve havlu ile kurulanmalıdır. Aseton ile tırnaklarda kalan kirler ve yağlarda çıkartılmalıdır.

Ojeden önce, tırnakların sağlığı için ojenin altına koruyucu sürmeyi de unutmamak gerekir çünkü zemin çok önemlidir. Koruyucu tırnak uçlarına yoğun olarak uygulanmalı ki, ojenin tırnak uçlarındaki ömrü uzasın. Bu arada ojenin uzun ömürlü olması için törpüleme işlemi ile oje sürümünün aynı gün içinde yapılmamasını öneriliyor.

İlk kat ince uygulanmalıdır

Oje sürmeden önce, şeffaf bir kat uygulanmalıdır. Bu kat hafif dışarı da taşırılmalıdır ki, oje sürüldüğünde tırnak etlerine renkler yapışmasın. Ardından oje sürülmeye başlanabilir. Oje sürmeye tırnağın tam ortasından başlanmalıdır ve üç seferde oje sürme işlemi tamamlanmalıdır. Birinci kat tüm tırnaklara uygulandıktan iki dakika sonra ikinci kat sürülmeye başlanmalıdır. Her bir tırnak üç adımda bitirilmelidir. Parlak bir görüntü elde etmek için ikinci kat oje kuruduktan sonra parlatıcı uygulanabilir.

Ojenin pürüzsüz olması için rengin ilk katında ince uygulama tercih edilmelidir. Oje fırçasının tırnağa paralel uygulayarak, oje tırnakların başlarından uçlarına doğru sürülmelidir. İkinci katı uygularken ise, baş parmaktan küçük parmağa doğru gidilmelidir.

Ojeyi hızlıca kurutmak için buzlu su

Ojeyi sürmek kadar, bozmadan kurutmak da önemlidir. Oje kurutmayla ilgili çok pratik bir ipucu: Buzlu su dolu kabın içinde elleri 1-2 dakika bekletmek. Sonraki günlerde de ojenin üzerine üç günde bir oje kurutucusu uygulanması, ojenin renginin daha uzun süre canlı ve kalıcı olmasını sağlayacaktır. Eğer kurutucu yoksa, saç kurutma makinesinin düşük sıcaklığında elleri dönüşümlü olarak bekletmek işe yarayacaktır.

Oje ne kadar başarılı uygulansa da, ojeler mutlaka soyulacaktır. Bu durumda silip tekrar baştan oje sürülmek istenmiyorsa, bunun da çaresi de;ojesi soyulmuş tırnağa önce ince bir kat oje sürüp, kuruduktan sonra bir kat daha sürülmelidir. Üzerine tekrar parlatıcı veya kurutucu uygulanmalıdır. Soyulan yerler için daha mat ve koyu bir renk ile yama yaparak daha trendi bir görünümde sağlanabilir.