Güzellik

Sivilce yapan yiyecekler

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin korkulu rüyası olan sivilcelerin engellenmesi için en etkili yollardan biride sivilce oluşumuna neden olabilecek besinlerden uzak durmaktır.

Bazı besin ve besin gruplarının sivilce oluşumuna zemin hazırlayabileceği ya da sivilce oluşunun hızlandırabileceğini çeşitli araştırmalar göstermiştir.

sivilce_yapan_yiyecekler

Sivilce yapan yiyecekler

İşte sivilce Oluşumuna neden olabilecek besin maddelerinden bazıları;

Acılı yiyecekler: Acı, kırmızı biber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekleri de az tüketmeliyiz.

Bu besinler sivilceye direkt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarını artırabilir. Çünkü yüzdeki kan akışını ve dolaşımını arttırırlar.

Şekerli gıdalar: Çikolata gibi şekerli gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe, sivilce oluşumu artar.

Bu nedenle şekerli gıdaları çok fazla tüketmemeliyiz. İşlenmiş şekerler vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin tüketimi vücudun kalsiyum dengesi açısından önemlidir. Fakat süt ve süt ürünlerinin bilinçsiz ve aşırı tüketiminin de sivilcelerin oluşmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Fakat süt ve süt ürünlerinin bilinçsiz ve aşırı tüketiminin de sivilcelerin oluşmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu tip durumlardan kaçınmak için tüketilen ürünlerin temiz ve taze olması oldukça önemlidir.

Şekerli ve asitli içecekler: Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştirmesinin yanı sıra, şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketiyoruz.

Hem vücudun şeker dengesinin korunması hem de sivilcesiz bir cilt için bu ürün grubun dikkatli tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

İşlenmiş Gıdalar: Beyaz ekmek ve şekerli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler genel olarak kandaki insülin (kan şekerini dengeleyen hormon) düzeyini yükseltirler.

Bu sadece sivilce sorununu tetiklemez aynı zamanda farklı cilt sorunlarına da neden olur.

Sivilce yapan yiyecekler
Sivilce yapan yiyecekler

İşte sivilce ve akne oluşumuna neden olan ve uzak durulması gereken diğer ürünler..

  • Patates Kızartması
  • Kahvaltılık Gevrekler
  • Bol Şekerli Hazır Meyve Suları
  • Dondurmalar
  • Kızarmış Soğan Halkaları

Takvim.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı