Yapılmaması Gereken 16 Büyük Makyaj Hatası

Makyaj yaparak hızlı bir şekilde güzelleşmek mümkünken, yanlış uygulamadan kaçınabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Makyaj konusunda deneyimsiz kişilerin ürün seçimine ve uygulama tekniklerine dikkat etmeleri gerekir.

Nemlendirici Kullanmamak

Yapılmaması gereken makyaj hataları arasında temel unsur nemlendirici kullanmamaktır. Cildin makyaja hazırlanması, gözeneklerin tıkanmaması ve sivilce gibi problemlerin ortaya çıkmaması adına nemlendirici kullanmak son derece önemlidir. Cilt tiplerine göre birbirinden farklı nemlendirici alternatifi vardır.

Bronzlaştırıcı Uygulaması

Makyajda her ürünü az kullanmak ve zamanla arttırmak önemlidir. Bronzlaştırıcı makyaj yaparken olmazsa olmaz parçalar arasında gösterilse de dozunda ve az miktarda kullanmak gerekir. Yanaklar, alın ve burun kenarları bronzlaştırıcı uygulanabilecek alanlardır.

Yüzü Ovarak Makyaj Yapmak

Yüzü ovalayarak makyaj yapmak, cildin bir süre sonrasında kırışmasına ve çizgilerin artmasına neden olur. Ovalamak yerine nazikçe hareket etmek ve ürünleri iyice yaymak önemlidir.

Cilt Tonuna Uymayan Fondöten

Cilt tonuna uymayan fondöten yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Koyu fondöten yaşlı bir görünümün ortaya çıkmasına neden olur. Açık renk fondötenler ise cildin ölü ve donuk gözükmesine zemin hazırlar. Bu nedenle ten ürünü almadan önce boyun bölgesinde denemekte fayda vardır.

Keskin Kontür Çizgisi: Makyaj yaparken en büyük hatalardan bir tanesi de keskin kontür çizgisidir. Özellikle suratı küçük olanların kalın kontür uygulamaları, makyajın ağır ve keskin görünmesine neden olur.

Yanlış Ürün Kullanımı

Fondöten, far, rimel ya da ruj seçerken yanlış ürünleri tercih etmek makyajın istenilen sonucu vermemesine neden olur. Böyle bir durum yaşamamak adına cilt tonuna uygun, sade ve hafif ürünlerden yararlanmakta fayda vardır.

 

Başkalarının Makyaj Ürünlerini Kullanmak

Başkalarının makyaj ürünleri ile uygulama yapmak, enfeksiyon ve cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden tüm makyaj ürünlerinin kişiye özel olması gerekir.

Yoğun Allık Kullanımı: Allığı yoğun bir şekilde kullanmak, yanakların daha keskin ve sert görünmesine neden olur. Yanakların kızarmış görünmesi için az uygulamak gerekir.

Kaşları Yoğun Boyama

Kaşları olduğundan daha kalın, sert ve koyu renk ürünler ile boyamak makyajın yüzde kötü durmasına neden olur. Kaş çizgisini geçmede boyama yapılmalıdır.

Küçük Gözler İçin Yoğun Kalem Uygulaması

Küçük gözlü kişilerin, kalem sürmemelerinde fayda vardır. Özellikle göz içerisine sürülen kalem, daha küçük görünmesine neden olur.

Ruju Taşırarak Sürmek

Son dönemde dudakların daha büyük görünmesi adına ruju taşırarak sürmek popüler hale gelmiştir. Ancak ruju taşırarak sürmek yapay bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Farı Taşırarak Uygulama

Göz kapakları küçük olan kişilerin farı taşırarak uygulamaları son derece yanlıştır. Farın tam göz kapağının üzerine uygulanması, daha sonrasında ise geçiş rengi ile karıştırılması gerekir.

Dikkat Çekici Aydınlatıcılar

Aydınlatıcı kullanmak yüzün yüksek kesimlerinin daha hoş görünmesine yardımcıdır. Ancak yoğun aydınlatıcı yüzde simli bir makyajın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

makyaj hatası

Yoğun Ve Göz Kapağını Düşüren Takma Kirpikler

Seçilen takma kirpiğinde doğal ve hafif olması önemlidir. Yoğun ve ağır kirpik kullanımı, gözlerin daha düşük görünmesine neden olur.

Makyaj Malzemelerinin Yanlış Kullanımı

Fondöten fırçası ile allık sürmek yoğun bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. aynı şekilde aydınlatıcı fırçası ile fark sürmekte makyajın kötü görünmesine zemin hazırlar. Bu nedenle makyaj malzemelerinin hangi bölgelerde kullanıldığını öğrenmekte fayda vardır.

Tüm Ürünleri Yoğun Uygulamak

Makyaj hataları ile uğraşmamak için tüm ürünleri yoğun uygulamamak gerekir. Az uygulama ile dikkat çekici ve doğal bir görünüm yaratmak mümkündür.

Kadınların Yaptığı Makyaj Hataları için Tıklayın !

Yaşlı gösteren makyaj hataları için Tıklayın !

Sıkça yapılan makyaj hataları pratik çözümler Tıklayın !