Güzellik

Yoğurdun Cilde Faydaları ve Yoğurt Maske Tarifleri

Yoğurdun sağlığımız için sayısız faydaları vardır. Yoğurt kalsiyum deposu bir besin olarak kemik erimesini önlemek için çok yararlı bir yiyecektir. Yoğurt çocukların kemik gelişimi için de çok faydalıdır. Yoğurt yağ yakıcı özelliği ile zayıflamaya ve karın yağlarını eritmeye yardımcıdır. Bu yazımızda ise yoğurdun güzelliğimize katkılarından bahsetmek istiyorum. Cilt güzelliği için yoğurt mucize bir besindir. Peki cildimize yoğurdu nasıl kullanmalıyız? Yoğurt cilde nasıl uygulanır açıklayalım.

Yoğurt maskeleri yağlı ciltler için oldukça faydalıdır. Çünkü asitlidir ve yağ yakıcı özelliği vardır. Yağlı ciltlere uygulanan yoğurt maskeleri cildin yağ seviyesini dengeler ve bakım yapar. Cildinizin parlak ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar.

Özellikle hassas cilt tipinde sıkça görülen ince çizgileri kırışıklıkları yok etmek için evde kendi kendinize yoğurt maskesi hazırlayabilirsiniz. Yoğurdun içinde bulunan asitler, cildinizi onararak daha genç görünmenizi sağlar.

Yoğurt maskeleri

Kolay Yoğurt Maskesi:

Cam bir kase içerisine 2 kaşık kadar yoğurt koyun içine 2 tatlı kaşığı bira mayası ekleyin. Karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün. 10 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Yüzünüzün nasıl parlak ve güzel göründüğünü göreceksiniz.

Çilekli Yoğurt Maskesi:

3 tatlı kaşığı yoğurdu ve 3 büyük çileği çırpın, püre haline getirin, yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Yoğurt cildinizi temizleyecek ve besleyecek, çilek ise cildinizin üzerindeki ölü tabakanın pul pul dökülmesine yardımcı olacaktır .

Portakallı Yoğurt Maskesi:

1 çay kaşığı yoğurt ve 1 orta boy portakalın suyunu bir kase içine alın. Bu karışımı çırpın ve parmaklarınızı karışımın içine batırın ve yumuşak hareketlerle yüzünüze sürün. Size serinlik ve rahatlık hissi uyandıracak. Beş dakika kadar cildinizde kalsın sonra ılık su ile yıkayın. Cildinizin güzelliğini ortaya çıkaracak bu maske cildinize bakım yapacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu