3 yaş sendromu olarak tabir edilen durum, çocukların kendilerini özgür bireyler gibi hissetmeye başlaması ve bu hislerinin davranışlarına yansımasıdır. 2 yaş sendromu kadar bilinmese de 3 yaş sendromu, ailelere 2 yaş sendromundan daha da zorlayıcı anlar yaşatmaktadır. 3 yaş sendromuyla başa çıkmaya çalışan aileler, uzmanlar tarafından bilgi almak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bilinmesi gereken ilk şey, 3 yaş sendromunun kalıcı olmadığı ve kısa süre içerisinde geçeceğidir.

3 Yaş Sendromunun Belirtileri
Çocuklarda 3 yaş sendromu bulguları, genel manada her çocuk için aynı sayılmaktadır. Çocuklarda farklı karakteristik özellikler oluşmasına sebep olan 3 yaş sendromu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • 3 yaş sendromuna giren çocuklar için herhangi bir zaman takıntısı yoktur. Ancak sadece yapmak istedikleri şeye odaklanırlar. Bu çocuklara zorla hiçbir şey yaptırılamaz.
  • Konuşmalarında büyük değişim görülür. Saki bir gecede birçok kelime öğrenmişlerdir. 5-6 kelimelik cümleler kurmaya başlarlar.
  • İçlerinde büyük ve güçlü duyguları bulunmaktadır. Bu duygularını ifade etmeye çalışırlar.
  • Tanıdıkları kişilere güvenmek istemenin yanında, içlerinden gelen bağımsızlık duygusu onları bunaltmaktadır.
  • Sürekli ‘’Neden?’’ diye soru soralar. Bunun sebebi, etraflarındaki her şeyi öğrenmek istemeleridir.
3_yas_sendromu_nasil_gecer-600x450.jpg


3 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?
3 yaş sendromunun geçmesi için çocukların ne için annesini çekiştirdiği ya da bunalttığının sebepleri anlaşılmaya çalışılmalıdır. 3 yaş sendromu vurma ve ağlama krizleri gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. 3 yaş sendromuna girmiş bir ailenin yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kendisini yerden yere atan ve ağlama krizleri içerisine giren çocuklara karşı, aile bireyleri oldukça sakin kalmalıdır.
  • Bu çocuklar bağımsızlıklarını kazanmak adına çeşitli yollara başvurur. Herhangi bir aksilik olmaması için aile bireylerinin, çocukların bazı şeyleri yapmasına izin vermesi gerekmektedir.
  • Giyinme konusunda inat eden çocuklar için aile bireylerinin sabırlı olması ve onların istediği gibi giyinmesine izin vermesi gerekmektedir.
  • 3 yaş sendromuna giren çocukların uykusunu iyi almaları ve karınlarının tok olması gerekmektedir.
  • Çocukların fevri hareketleri karşısında bağırmak ya da vurmak, çocuğa oldukça fazla zarar verecektir.
Çocuğunda 3 yaş sendromu olanlar Tıklayın !
2 yaş sendromu yaşayan çocuklar ve çıldırma konumuna giren anneler
Çocuk Büyütürken Tıklayın !
Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Tıklayın !