Alerjik çocuklarda önemli olan noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle bahar aylarında meydana çıkan polenlerle birlikte alerjik reaksiyonlar göstermeye başlayan çocuklar, ailelerin sıkı gözetimi altında tedavi edilmek zorundadır. Çocukların birçok dış etken sonucu hastalanması sebebiyle, akıllara alerji olan çocuğa ne yapmalı türünde sorular belirmektedir. Diğer çocuklara nazaran daha hassas bir bünyeye sahip olan alerjik çocuklar, ailelerin ihmali ve doktorların direkt olarak antibiyotik tedavisi uygulaması sonucu, daha kötü durumlara düşmekte, daha zorlu hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır.

Çocuklarda Neden Alerji Oluşur?
Çocukların alerjik olmasının asıl sebebi, bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflıklardır. Çocukların alerjen bir yapıya sahip olmasında, genetik yatkınlık önemli bir etken sayılmaktadır. Bunların haricinde;

 • Çocuğun bulunduğu ortamdaki hava kirliliği,
 • Ortamdaki toz yoğunluğu,
 • Doğadan uzak kalmak,
 • Nemli hava,
 • Ek gıdaların normal zamanından erken ya da geç verilmeye başlanması, çocukların alerjen etkiler uyandırmaktadır.
cocuklarda_alerji_nasil_gecer-600x479.jpg


Alerjik Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Alerjik çocukların tedavisinde dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi sonucu, çocuklarda görülen alerjik reaksiyonlar azalmaya başlayacaktır. Alerjik çocukların iyileşmesi adına dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Evdeki Nem Seviyesi: Alerjik çocukların bulunduğu ortamdaki nem seviyesini azaltmak için önlemler alınmalıdır. Fazla nem alerjik etmenleri tetikleyebilir.
 • Halılar: Özellikle ev tozu alerjisine sahip olan çocukların odasında, kesinlikle halı bulunmamalıdır. Ayrıca odada yer alan fazla eşyalar, büyük kıyafet dolapları ve yüklü kitapların varlığı, çocuğun alerjisini tetikleyecektir.
 • Evcil Hayvanlar: Hayvanlara ve hayvan tüylerine karşı alerjisi bulunan çocukların, evcil hayvanlardan özellikle de alerjisini tetikleyen hayvanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Mümkünse evde hiçbir evcil hayvan bulundurulmamalıdır.
 • Hazır Gıdalar: İçerisinde katkı maddelerini barındıran yiyecekler, çocukların alerjilerini daha da fazlalaştıracaktır. Bağışıklık sistemiyle doğrudan alakalı olan alerji, bağışıklıkta meydana gelen her zayıflıkta ortaya çıkacaktır. Çocuklar İçin Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Özel Karışımlar İçin Tıklayın !
 • Sigara: Sigara dumanı, tüm alerjileri tetiklemekte olan tehlikeli bir maddedir. Sadece alerjisi olan çocukların değil, tüm çocuk ve bebeklerin bulunduğu ortamda sigara içmekten kaçınılmalıdır.
Çocuklarda Polen Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayın !

Alerjik Çocuklarda Grip Nasıl Geçer? Tıklayın !

Bebeklerde Alerjik Egzama Nedir, Nasıl Geçer? Tıklayın !

Bebeklerde Alerji Yapan Besinler Nelerdir? Tıklayınız


Bebeklerde Gıda Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Tıklayınız
 • alerjik_cocuklar.jpg
  alerjik_cocuklar.jpg
  67,8 KB · Görüntüleme: 7.468