Alzheimer hastalarının ölüm göstergeleri aslında hastalığın son evreye girmesiyle beraber ortaya çıkar. Son TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ülkemizde 500 bin Alzheimer hastası bulunmakta ve son beş yılda Alzheimer hastalığı nedeniyle oluşan ölümlerin iki kat arttığı belirtilmekte.

Alzheimer Hastaları Kaç Yıl Yaşar?
Alzheimer hastaların ömrü hastalık tanısı konduktan itibaren tanı konan evreye göre değişiklik göstermektedir. Alzheimer hastalığının hangi evresinde olduğuna göre yaşam süreleri tanı konduktan sonra 3 yıl ile 20 yıl arasında değişmektedir. Tabi belirttiğimiz bu durumlar hastanın başka bir hastalığa sahip olmadığı durumlar için geçerlidir.

Alzheimer_hastalari_kac_yil_yasar_olum.jpg


Hastalığın Son Evresi
Alzheimer hastalığının son evresinde bulunan hastalar günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelir ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için desteğe ihtiyaç duyarlar. Hastalığın son evresinde hasta tamamen bakıma muhtaç hale gelir. Sık sık fiziksel problemler yaşayan hasta yatağa bağımlı hale gelebilir. Bu dönemde hasta yürüme, oturma ve yutma gibi fiziksel yetenekleri unutmaya başlar. Özellikle iletişim kurmakta oldukça zorlanan hastalar gülümseme yeteneklerini bile kaybedebilmektedir. Bu dönemde hastalar ilaçlarını almaya devam etmelidir. Artık hastalığın tedavisi imkansız olsa da hastalığın etkilerinin azaltılmasında etkilidir.

Alzheimer hastalarıyla yaşam Tıklayın !

5 dakikada 5 soruyla Alzheimer testi Tıklayın !

Alzheimer…Bilgi ve paylaşım alanı… Tıklayın !