Çocukluk Romatizması

Juvenil artrit nedir; Artrit, eklemleri etkileyen ve ağrı, şişme ve sertlik gibi semptomlara neden olan tıbbi bir durumdur. 16 yaşın altındaki bir kişide artrit geliştiğinde, buna juvenil idiyopatik artrit denir. (jüvenil, 16 yaşın altındaki çocukları ifade eder; idiyopatik, nedeninin bilinmediği anlamına gelir). Çocuklarda artrit hafif veya şiddetli olabilir ve aylar veya yıllar sürebilir. Erişkinlerde artrite benzer veya ondan farklı olabilir.

Jüvenil artrit türleri nelerdir?​


Juvenil artritin birkaç farklı türü vardır. Başlıca türleri şunlardır:

Oligoartiküler/pauciartiküler — en yaygın tip, genellikle 2 ila 4 yaşlarında başlar ve 4 eklemi etkiler, genellikle dizler ve ayak bilekleri gibi büyük eklemler
Poliartiküler — 1 ila 12 yaş arası çocuklarda gelişir ve 5 veya daha fazla eklemi etkiler. Parmaklar, ayak parmakları, bilekler, ayak bilekleri, kalçalar, dizler, boyun ve çene dahil olmak üzere vücudun her iki tarafındaki aynı eklemler etkilenir.

Daha az yaygın olan juvenil artrit türleri şunlardır:

Sistemik başlangıçlı JIA - eklemleri etkilemenin yanı sıra, bu aynı zamanda ateş, kızarıklık, şişmiş bezler, yorgunluk ve ağrıyan uzuvlarla birlikte yaygın iltihaplanmaya neden olur. Still hastalığı olarak da adlandırılır.
Entezit ile ilgili - kemiklerin tendon ve bağlarla buluştuğu noktaları etkiler. En sık omurga, topuk, kalça, diz ve ayak bileklerini etkiler.
Psoriatik - cildi ve eklemleri etkileyerek pullu bir döküntüye neden olur.

Juvenil artrit tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlara pediatrik romatologlar denir.