Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin daha zeki olması için hamilelikte nasıl beslenilmesi gerekir? Sağlıklı beslenmenin bebeğin beyin gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu unutmamanız gerekir.

Bebeğinizin sağlıklı olması için gebelik döneminde tükettiğiniz besinlerin doğrudan bebeğiniz üzerinde etkileri vardır. Bebeğin sağlığı açısından tükettiğiniz gıdaların besin özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

bebek_zeka_gelisimi_icin.jpg

Bebeğin Beyin Gelişimi Üzerinde Etkili Olan Besinler

A Vitamini

Keçi sütü, yumurta, somon, ıspanak, havuç, papatya, kırmızı biber, brüksel lahanası, kayısı.

B12 Vitamini

Süt, yoğurt, karides, balık, peynir çeşitleri, kırmızı et.

E Vitamini

Fındık, buğday tohumu yağı, badem, yeşil zeytin, çam fıstığı, yer fıstığı, mango, domates, kuşkonmaz, kivi.

D Vitamini


Yumurta sarısı, süt, ayran kefir, yulaf, maydanoz, istiridye, somon.

Bu besin gruplarına ağırlık vermeniz sağlığınız açısından önemlidir. Zihinsel gelişimin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için süt ürünleri ve deniz ürünlerine ağırılık verilmesi gerekir. Balık tüketmenin bebeğin zihinsel gelişiminde olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Gebeliğinizin ilk döneminde vücudunuzdaki vitamin ve minerallerin eksiksiz olması için doktorunuzu önerdiği beslenme programlarını uygulamanız gerekir. Folik asit, çinko ve magnezyumun doğrudan beyin gelişimi üzerinde etkili olduğunu unutmayın. Bebeğin beyin gelişimi açısında gebelik döneminde uyku düzeninize özen gösterin. Stresten kaçının.

Aylara Göre Bebek Beslenmesi için Tıklayın !
Bebekte Zeka Gelişimi için Tıklayın !