Bu makalede bezelye sütü nedir, nasıl yapılır ve bezelye sütünün beslenmesi gibi sorulara cevap veriyoruz. Süt içermeyen süt alternatifleri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi ve konuştuğumuz gibi giderek daha fazla seçenek mevcut hale geliyor. Piyasada bulunan fındık sütlerinin , yulaf sütlerinin , soya sütlerinin , pirinç sütlerinin ve hatta patates sütlerinin yanı sıra belki duymamış olabileceğiniz bir alternatif daha ortaya çıkıyor: bezelye sütü.

Bezelye sütü, geleneksel süt ürünlerine yeni bir alternatif denemek isteyenler için yavaş yavaş popülerlik kazandı. Bezelye sütü alerjen dostudur, vegandır, fındık içermez, soya içermez, laktoz içermez ve glütensizdir.
Ancak, aşina olmayanların yeni ürün hakkında bazı soruları olabilir: bezelye sütü nedir ? Ve bezelye sütü sağlıklı mı?

Bezelye Sütü Nedir ve Bezelye Sütü Nasıl Yapılır?​

bezelye_sutu_nasil_yapilir_faydalari.jpg
Bezelye sütü, öğütülerek un haline getirilen bezelyelerden yapılır. Pek çok süt içermeyen süt ıslatılarak yapılırken, bezelye sütü saflaştırılmış proteinin (undaki lif ve nişastadan ayrılmış) su ve ayçiçek yağı ve B12 gibi vitaminleri içerebilen diğer bileşenlerle harmanlanmasıyla yapılır.

Sonuç? İnek sütüne benzer tat, kıvam ve renge sahip bir süt alternatifi. Şekersiz bezelye sütünü olduğu gibi içebilir veya herhangi bir süt veya süt içermeyen smoothie'lerde, tahıl gevreklerinde, çorbalarda ve tatlı ve tuzlu unlu mamullerde kullanabilirsiniz.

Bezelye Sütü Sağlıklı mı?​


1 fincan şekersiz bezelye sütünün beslenme değeri :
  • 80 kalori
  • 4.5g toplam yağ
  • <1g karbonhidrat
  • 0g şeker
  • 8g proteini
  • 125 mg sodyum
  • 440mg kalsiyum
  • 405 mg potasyum
Formülasyonlar farklılık gösterse de, bu bezelye sütü inek sütünden %150 daha fazla kalsiyum içerir ve badem sütü ve yulaf sütü gibi popüler süt ürünü olmayan sütlere kıyasla bezelye sütü önemli ölçüde daha fazla protein içerir, bu da sağlıklı kemikleri desteklemeye ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.
bezelye_sutu_diyet.jpg
Bezelye sütü ayrıca potasyum , A vitamini ve D vitamini gibi kalp sağlığını, sağlıklı görüşü ve besin emilimini desteklemeye yardımcı olabilecek çeşitli besinlerin harika bir kaynağıdır.

Bezelye sütü seçmek, düşük karbonhidratlı veya diyabet dostu bir beslenme düzeni izleyenler için de iyi bir seçenektir , çünkü bir porsiyonda her biri 1 gramdan az karbonhidrat ve doymuş yağ bulunur ve sodyum oranı düşüktür.

Peki bezelye sütü sağlıklı mı? Evet, alerjen dostu, protein açısından zengin bir süt alternatifi arayanlar için sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olabilir. Besleyicidir ve rakiplerine göre daha düşük çevresel etkiye sahiptir. Tek dezavantajı, bezelye sütünün mağazalardaki sınırlı tedariğidir.