Anlaşamayan iki insanın aynı evi paylaşmak istememesi ya da farklı nedenler ile eşinizden ayrılmış olabilirsiniz. Peki boşandıktan sonra çocuklara nasıl davranılması gerekir? Onlar için en uygun hayat biçimi nedir?

Eşinizden ayrılmış olsanız da hala çocuklarınızın anne ya da babası olduğunu unutmamanız gerekir. Genellikle boşanma döneminde büyük sorun yaşayan çiftlerde çocuklar tüm bu sancılı döneme tanık olur. Psikolojik gelişimi henüz tamamlanmamış olan çocuklar için ağır travmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda boşanma evresinden sonra çocuklara nasıl davranılması gerekir?

bosanma_sonrasi_cocuklara_davranma.png

Boşandıktan Sonra Çocuğa Yaklaşım

Çocuğu anne ya da babasından biri seçmesi için zorlamayın.

Eski eşinize karşı büyük bir öfkeniz olsa da bunu çocuğun yanında dile getirmeyin.

Ebeveynlerinin onu sevdiğini hissettirin.

Diğer ebeveyn ile görüştükten sonra onu yorabilecek ve yaşına uygun olmayan sorular sormayın.

Anne ya da babadan ayrı yaşayan çocuğun eksik hissetmemesi için aşırı çaba içine girmeyin. Normal ve olması gereken davranışlarda bulunun.

Eski eşiniz ile çocuk üzerinden güç savaşına girmenin en çok çocuğa zarar vereceğini unutmayın.

Çocuk devamlı olarak sizinle yaşamıyorsa evinize geldiğinde misafir konumunda olmasına izin vermeyin. Çocuğun yaşam alanını kabul edebilmesi için özgür olması gerekir.

Çocuğunuzdan uzakta yaşıyorsanız evde ona ait eşyalar bulundurun. Giysi kitap ya da oyuncaklarının sizin evinizde de bulunmasına özen gösterin.

Çocuğunuzda ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başladıysa kısa süre içinde pedagog yardımı almanız gerekir.
  • Beğen
Reactions: mugellas