Dokunduğunuzda şiddetli ağrı ve acıya neden olan aknelerden evde kurtulabilirsiniz. Büyük ve ağrılı sivilcelere doğal çözüm bulabilirsiniz. Ev yapımı maske tarifleri ile cilteki sivilceleri dağıtabilirsiniz.

Sivilceler oluşum nedenlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Cilt yüzeyinde oluşan ama ucu oluşmamış sivilceler ise ağrılı olabilir. Gün içinde sizi rahatsız eden ve rahat uyumanızı engelleyen bu sivilcelerin acısını hafifletebilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Uygulamanız gereken bitkisel tedavileri sıraladık.

agrili_sivilce_tedavisi.jpg

Büyük ve Ağrılı Sivilceler İçin

Sivilcelerinize dokunmak ağrıya ve bakterilerin etrafa yayılmasına neden olabilir. Elinizi sivilcelerden uzak tutun.

Sivilcenin oluşacağını hissettiğinizde ilk müdahaleyi yapmanız sivilcenin büyümesini engelleyecektir. Birkaç damla çay ağacı yağı ile sivilcenin üzerine baskı uygulayabilirsiniz. Antiseptik özellikteki çay ağacı yağı bakteri oluşumunu engellemenize yardımcı olabilir.

Diş macunu sivilcelerin büyümesini engeller ve kurumasına yardımcı olur. Sivilcelerin üzerine biraz diş macunu sürün ve kurumaya bırakın.

Limon güçlü bir doğal asittir ve sivilcelerin tedavi edilmesine yardımcı olur. Pamuğa damlatılmış limonu sivilcenin üzerinde bekletin ve birkaç saat yıkamayın. Limonu tüm cildiniz yerine sadece sivilceli bölgeye uygulamanız gerekir.

Aspirinin içindeki maddeler sivilcedeki kızarıklığın geçirilmesine yardımcı olur. Ezilmiş aspirini birkaç damla limon ya da su ile karıştırıp sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz.

Karbonat sivilce oluşumunu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı karbonatı ve 1 çay kaşığı suyu karıştırın, sivilcelere sürün. 15 dakika sonra cildinizi temizleyin.

Büyük sivilceleri geçirebilmek için cildinizi gün içerisinde temiz tutmaya özen gösterin. Yağdan arındırma özelliği bulunan yüz yıkama ürünleri kullanabilirsiniz. Cildi yatıştıran toniklerde sivilcelerin büyümesini engeller.

Yastık kılıflarınızı her gün değiştirin. Bakterilerin cildinize bulaşmasını engellemiş olabilirsiniz.

Yüzünüzü her defasında yeni bir havlu ile kurulayın ya da yumuşak yapılı kağıt havluları tercih edin.

Büyük ve şiddetli ağrıya neden olan sivilceleriniz uzun zaman kalıyorsa uzman doktordan yardım almanız gerekebilir. Uygun ve zamanında yapılan tedaviler ile kalıcı iz sorunlarının önüne geçebilirsiniz.