Geri dönüşümde en çok kullanılan eşyalardan biri cam kavanozlardır. Reçel, konserve, salça gibi mutfakta sık tüketilen gıdalardan kalan cam kavanozlar, yiyeceklerin saklanması için yaygın olarak kullanılır.

Minik kavanozlar, desenli veya şekilli kavanozlar ise ev dekorasyonunda da kullanılıyor. Farklı boyalarla renklendirmek, sticker ile süslemek, farklı alanlarda kullanmanıza olanak sunar.

basit_kavanoz_susleme.jpg


Kavanozdan Mumluk Yapma
Farklı büyüklüklerdeki cam kavanozlarınızı akrilik boyalarla veya ojelerle boyayarak, mumluğa dönüştürebilirsiniz. Kullanılacak odanın tasarım ve dekorasyon renklerine göre isterseniz tek renk, isterseniz desenli boyayabilirsiniz. Çok sayıda kullanılmayan ojeniz var ise ebruli motifler yapabilir, istediğiniz figürleri çizerek şahane mumluklar yapabilirsiniz.

Ojeleri daha avantajlı kullanmak için asetonla sulandırabilir, daha fazla elde ederek hem de ojeyi incelterek daha çok kavanoz boyayabilirsiniz.

cam_kavanoz_mum_hobi-600x400.jpg


Toz Şeker İle Süsleme
Mumluk yapmak için ojelerle veya cam akrilik boyası ile boyadığınız kavanozları, tamamen boyadıktan sonra, henüz kurumadan tüm yüzeyine toz şeker dökebilirsiniz. Kısa süre sonra toz şekerler yüzey üzerinde kurur ve inanılmaz bir sempatiklik sunar.

Kullanılan boyanın niteliğine göre rengini alabilir veya beyaz renkte kuruyabilir. Aynı şekilde simler veya ışıltılar kullanabilir, boyadığınız mumlukları daha göz alıcı hale getirebilirsiniz.

cam_kavanoz_aplik_lamba-600x446.jpg


Cam Kavanozlardan Aplik Yapımı
Hırdavatçı veya inşaat malzemeleri satılan dükkanlardan, yapı marketlerden kalın tel alarak, cam kavanozlardan yapılan mumluklara askılık yapabilirsiniz. Özellikle farklı şekillerdeki ve minik kavanozlar, aplikler için uygundur.

Orta kalınlıkta ve kolay bükülen teli, kavanozun ağız kısmından iki tur attırın ve sıkıca kıvırarak bağlayın. Örgü şeklinde kıvırdıktan sonra, rahat asılabilmesi için ilmek niteliğinde boşluk bırakarak şekil verin.

Banyo, koridor, mutfak veya istediğiniz odada duvara asarak romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bahçelerde, balkon ve terasta inanılmaz şık görüntü verir.

Doğal Taşlarla Dekoratif Aksesuarlar Yapımı Tıklayın !

Halat İpten Duvar Aksesuarı Yapımı Tıklayın !

Kasnaktan Duvar Rafı Yapımı Tıklayın !


Akrilik Boya İle Cam Boyama Tıklayın !