Çatlak topuklarınız mı var? İşte bunu düzeltmenin bazı yolları. Özellikle kış aylarında topuk çatlaması sık görülen bir durumdur. Bu, ağrının yanı sıra çok fazla rahatsızlığa da neden olabilir, bu nedenle hemen ilgilenilmelidir. Çatlamış topuklar kuru cildin bir sonucudur.

Topuklardaki çatlaklar derinleşirse, zaman zaman acıyabilir ve hatta kanayabilirler. Aşırı belirtiler görürseniz, hemen bir doktora görünmelisiniz. Bununla birlikte, belirtiler hafifse, çatlamış topuklarınızı düzeltmek için aşağıda belirtilen yollara göz atmalısınız.

Topuk Balsamı​


Çatlamış topuklarınız varsa, sizin için ilk tedavi yöntemi topuk balsamı kullanmaktır. Bu balsamlar, size anında rahatlama sağlayacakları için oldukça faydalı ve önemlidir. Bunun nedeni, bu balsamların ölü cildi nemlendiren, yumuşatan ve eksfoliye eden özel bileşenler içermesidir.

Ayaklarınızı Islatın ve Eksfoliye Edin​

çatlak-topuk-tedavisi.jpg
Çatlamış topuklarınızı rahatlatmanın bir başka yolu da ayaklarınızı ıslatmak ve peeling yapmaktır.
  • Bunun için ayaklarınızı ılık suda yaklaşık 20 dakika tutmanız gerekir.
  • Topuklarınızdaki sert veya kalın deriyi çıkarmak için ayak temizleyici veya pomza taşı kullanın.
  • Ölü deri ayaklarınızdan çıkarıldığında, nazikçe kurulayın.
  • Son olarak, ayaklarınızı rahatlatmak için etkilenen bölgeye bir topuk kremi veya bir nemlendirici uygulayın.

Sıvı bandaj​


Ayaklarınızı rahatlatmanın bir başka yolu da sıvı bandaj kullanmaktır. Sıvı bandaj, küçük kesikler ve yaralar için topikal bir cilt tedavisidir. Birkaç şirket bu sıvı bandajı satıyor. Yarayı kapatmak ve enfeksiyonları veya daha fazla çatlamayı önlemek için çatlaklara sıvı bandaj uygulamak iyi bir fikirdir. Bu ürün sprey olarak gelmektedir.

Bal​

topuk-catlaklarina-bal.jpeg
Çatlamış topuklarınızı onarmak için kullanabileceğiniz bir bileşen baldır. Bal, topuklarınızı düzeltebilecek harika bir malzemedir. Bal, cildi nemlendirmenin yanı sıra yaraları iyileştirmeye ve temizlemeye yardımcı olur. Banyodan sonra balı ayak peelingi olarak kullanabilirsiniz. Ayak maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Gece boyunca uygulamanız gerekmektedir.

Hindistan cevizi yağı​

hindistan-cevizi-yagi-ayak-bakimi.jpg
Hindistan cevizi yağı, çeşitli kullanımları olduğu için sihirli bir bileşendir. Diğer kullanımlarının yanı sıra hindistancevizi yağı, çatlamış topukların düzeltilmesinde de yardımcı olur. Nemi korumaya yardımcı olabileceğinden kuru cilt, egzama ve sedef hastalığı için sıklıkla önerilir.

Ayaklarınızı ıslattıktan sonra hindistan cevizi yağı sürmelisiniz. Çatlak topukları daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacağı için iyi bir seçenektir.

Vazelin Ve Pamuklu Çorap​

topuk-catlaklarina-ne-iyi-gelir.jpg
Topuklara vazelin veya nemlendirici sürdükten sonra %100 pamuklu çorap giymeli ve yatmalısınız. Bunun birçok faydası olacaktır. Nemi içeride tutar, topuk derisinin nefes almasını sağlar ve çarşafların lekelenmesini engeller. Bunu birkaç gün boyunca tekrarlayın. Birkaç gün bu işlemi yaptıktan sonra topuklarınızın derisi yumuşayacağı için farkı göreceksiniz.
  • Beğen
Reactions: ojelimmm