Evliliğe alışamamanın birçok nedeni olabilir. Sevdiğiniz insan ile aynı evi paylaşmayı başladığınız da üzerinize yüklenmiş olan evli kadın algısı toplum genelindeki algılanış biçiminize dönüşmüştür. Daha öncesinde belki de hayatınızda olmayan ev işleri, yemek yapmak gibi sorumluluklar sizi yıpratır hale gelmiştir. Çevrede oluşan "çocuk ne zaman?" soruları da sizi daha zor bir duruma düşürmüş olabilir. Bu nedenler tabi ki eşiniz ile aranızdaki iletişimde sorun olmadığını düşündüğümüzde geçerlidir. Eşiniz ile olan sorunlarınız durumu daha farklı bir boyuta taşımış olur.

Evliliğe alışamadıysanız bu duruma çözüm odaklı bakmalısınız. İlk olarak eşiniz ile paylaşabilirsiniz. Size çözüm önerileri sunabilir. Ailenizde güvendiğiniz büyüklerinizden de tavsiye alabilirsiniz. Size tecrübelerinden yol gösterebilirler. Tanığınız birileri ile paylaşmak istemiyor ve uzman yardımı almak istiyorsanız bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiğiniz anda psikologdan destek alabilirsiniz.

Evliliğe alışama durumu toplum genelinde konuşulmayan bir durum olsa da birçok kadının ortak sorunu olabiliyor. Önemli olan nokta ise evliliğinize zarar vermesini engellemelisiniz.