Çinko eksikliği neden olur?

Çinko, birçok gıda türünde bulunan önemli bir mineraldir. Bu mineralden yeterince almamak, bağışıklık fonksiyonunun azalması, ishal ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi sağlık etkisine neden olabilir. Çinko eksikliği belirtileri, çinko seviyeleri birkaç ay boyunca düşük olana kadar başlamaz. Yetersiz çinko, diyetinizde yeterince almamaktan kaynaklanabilir. Orak hücre hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da sizi daha duyarlı hale getirebilir.

Çinko eksikliğinin teşhisi, standart bir kan testi olmadığı için karmaşık olabilir. Seviyeleriniz, belirtileriniz ve diyet geçmişinizle birlikte düşük çinkonun belirlenmesine yardımcı olabilir. Çinko açısından zengin yiyecekler yiyerek semptomları iyileştirebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar için takviyeler gereklidir.

Neden çinkoya ihtiyacımız var?​


Vücudumuzdaki birçok kimyasal reaksiyonun yanı sıra çinko, aşağıdakiler için gereklidir:
 • Bağışıklık sistemlerimiz enfeksiyonla savaşmak için iyi çalışır.
 • Yaraların iyileşmesi.
 • Büyüme.
 • Tüm hücrelerimizin temeli olan proteinleri ve molekülleri inşa etmek.
 • Tat, koku ve iyi görüş.

Çinkoyu nereden alıyoruz?​


Çinko, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gıdada kolayca bulunur:
 • Kırmızı et.
 • Tavuk ve diğer kümes hayvanları.
 • Deniz ürünleri, özellikle istiridye (çinko yüklü), yengeç ve ıstakoz.
 • Fındık.
 • Tahıllar, fasulye, mercimek ve bezelye. Ispanak.
 • Süt ürünleri - süt, yoğurt, peynir.
 • Güçlendirilmiş kahvaltı gevreği.

Çinko eksikliği neden olur?​


Kötü beslenme çinko eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle, yetersiz beslenen çocuklarda ve yetişkinlerde ve koşullar veya hastalık nedeniyle normal bir diyet yiyemeyen kişilerde daha yaygındır. Çinko alımının çoğu et ve deniz ürünlerindendir, bu nedenle vejetaryenler eksikliğe daha yatkın olabilir.

Bağırsaklarla ilgili sorunlar çinkonun emilmesinde sorunlara yol açabilir. Buna ülseratif kolit , Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi bağırsak rahatsızlıkları ve kalıcı ishalin olduğu durumlar dahildir.

Aşırı alkol tüketen kişiler de çinkoyu normal olarak ememezler. Kronik karaciğer veya böbrek hastalığı gibi uzun süreli hastalıklar da çinkonun düşük emilimiyle sonuçlanabilir. Yüksek doz demir takviyeleri, çinkonun emilme şeklini de etkileyerek eksikliğe yol açabilir.

Akrodermatitis enteropatika adı verilen nadir bir kalıtsal durum, çinko eksikliğinin ara sıra bir nedenidir. Bu durumda, normal olarak çinko absorpsiyonuna izin veren ve ciddi eksiklikle sonuçlanan bir taşıma proteininin yokluğu vardır. Bu durumda, bir bebek anne sütünden kesildikten hemen sonra semptomlar başlar. Tipik bir döküntü genellikle ilk semptomdur.

Çinko fazlalığının sebepleri nelerdir?​


Çinko fazlalığının en yaygın nedeni çok fazla çinko takviyesi almaktır. Önerilen dozdan fazlasını almamak önemlidir.
cinko_fazlaligi_neden_olur_belirtileri.jpg
Diğer nedenler daha az yaygındır. Böbrekleriniz iyi çalışmıyorsa (örneğin, akut böbrek hasarınız varsa) sizin için fazla çinkodan kurtulmazlar. Bu durumda birikebilir. Akut böbrek hasarı , böbreğinize fiziksel bir travma geçirdiğiniz anlamına gelmez; genellikle ciddi bir enfeksiyon gibi bir hastalığa bağlı olarak böbrek fonksiyonunun ani kaybıdır.

Hemokromatoz adı verilen nadir bir durumunuz varsa, aşırı çinko yüklemeniz daha olasıdır. Bunun nedeni, çinkonun emilme ve kullanılma şeklini etkileyebilecek yüksek demir seviyelerine sahip olmanızdır.

Bazı endüstriyel bileşikler yüksek seviyelerde çinko içerir ve bu maddelere maruz kalma yoluyla bazen çinko zehirlenmesi almak mümkündür. Bunlara bazı boyalarda veya kauçukta kullanılan bazı bileşenler dahildir.

Çinko eksikliğiniz varsa, başka bir beslenme eksikliğiniz de olma ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın. Beslenme eksikliğiniz varsa, etkilerin gelişmesi yavaş olabilir ve bunlar belirsiz ve tespit edilmesi zor olabilir. Belirtileri fark ederseniz, yıllık muayenenizde veya daha önce doktorunuzla genel sağlık durumunuz hakkında konuşun.
 • Beğen
Reactions: Demircik15 ve Caddy