Çocuklara güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Seçilen güneş gözlüğünün camlarında UVA ve UVB koruması olup olmadığına dikkat edilmelidir. Gözlük etiketlerinde hangi çeşit cam olduğu yazar, buna bakılarak gözlük alınmalıdır.
  • Çocuğun görme kabiliyetini azaltmaması ve güneş ışınlarının daha zor süzülmesini sağlaması için; koyu renkte cam tercih edilmemelidir.
  • Işığa tutulan cam hareket ettirildiğinde, yüzeyinde oluşan dalgalanmalar yoğun değil ise o cam kalitelidir. Bu yöntem ile kaliteli cam seçilip alınmalıdır.
  • Çocuğun gözlük gözündeyken düşebileceği göz önüne alınarak, darbelere karşı dayanıklı bir cam tercih edilmelidir.
  • Gözlük malzeme olarak çocuğu rahatsız etmemeli ve hafif olmalıdır. Bu yüzden genellikle polikarbonattan yapılmış gözlükler tercih edilir.
  • Çocuğun güneş gözlüğünü taktığında kenardan veya üstten giren güneş ışınlarından rahatsız olmaması adına, yüzüne tam oturan güneş gözlüğü tercih edilmelidir.
cocuklarda_gunes_gozlugu_nasil_secilir_modelleri-600x414.jpg


Güneş Gözlüğü İçin En Uygun Yaş Nedir?
Çocukların 10:00-16:00 arası güneşe maruz kalmamaları gereklidir. Güneşten korunabilmeleri için şapka tek başına etkili değildir. Güneş gözlüğü de kullanmalıdırlar. Güneş gözlüğü kullanmak için en ideal yaş; 2 yaş ve sonrasıdır. Çocuğun fiziksel gelişimine ve göz sağlığına bağlı olarak bu 3-4 yaşa kadar da gidebilir.

Çocuklar Yalnızca Yazın Mı Güneş Gözlüğü Takmalı?
Çocuklar güneş ışınlarının yayıldığı her dönem güneş gözlüğü takmalıdır. Bunun herhangi bir mevsimi yoktur.

Çocuklar güneş gözlüğü takmalı mı? Tıklayın !

Bebeklerde güneş gözlüğü kullanımı Tıklayın !

Çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat Tıklayın !


Çocukları Güneşten Korumanın Yolları Tıklayın !