Çocuklarda idrar kaçırma sebepleri oldukça farklıdır. İdrar kaçırma olarak ifade edilen durum; bir ay içerisinde 2 geceden fazla yatak ıslatmak olarak tanımlanır. 5 yaşından sonra görüldüğünde problem olarak kabul edilir. Çocuklarda idrar kaçırma; Çocuklarda gündüz idrar kaçırması ve gece idrar kaçırması olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu sorunların nedenleri ve tedavileri birbirinden farklı olur. İdrar kaçırma sorunu 5 yaş ve üzeri çocukların yüzde 20’sinde görülmektedir. Özellikle erken tedavi yolları ise 3 ay içerisinde düzelebilir. Tedavinin başlaması için ailelerin geç kalmadan doktora başvurması gerekmektedir.

cocuklarda_idrar_kacirma_nasil_onlenir_nasil_gecer-600x319.jpg


Altına Kaçırmayı Engellemek için Yöntemler
Altına kaçırma nasıl önlenir sorusunun yanıtı için alt kaçırma sebeplerine dikkat etmek gerekmektedir. En sık görülen Altına kaçırma nedenleri ise:

 • Genetik sebepler özellikle alt kaçırmaya yol açmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde anne ve babada alt kaçırma problemleri görülmüşse, çocukta da görülecektir.
 • Kilolu çocuklarda alt kaçırma problemi daha sık görülmektedir.
 • Gece nefes alma sorunu olan çocuklarda alt kaçırma problemleri görülmektedir.
 • Aşırı aktif mesane, idrar kaçırmaya yol açabilir.
 • Psikolojik sebepler, idrar kaçırmaya yol açan en büyük sorunlar arasındadır. Özellikle kardeş kıskançlığı, aile arasındaki kavgalar, istismar, ölüm ya da okul-ev değişiklikleri çocuğun idrar kaçırmasına yol açabilir. Psikolojik sorunlara yaklaşım, pedagoglar eşliğinde olmalıdır, aksi halde sorun kalıcı olabilir.
cocuklarda_idrar_kacirma_cis_yapma.jpg


Çocuklarda İdrar Kaçırma için Hangi Doktora Gidilmeli?
Çocuklarda idrar kaçırma hangi bölüm bakar için ilk olarak çocuk hastalıkları bölümüne başvurmak gerekmektedir. Bu noktada doktor fiziksel muayenenin yanı sıra tahlillerle işeme sorunun altındaki nedeni tespit edecektir. Bu aşamada yapılacak olan tetkikler:

 • Üroflow testi: işeme sorunu olan çocuk, tuvaletteymiş gibi oturtulur, idrarını yaptığı yere yerleştirilmiş olan huniden mesane basıncı ve ne kadar hızla geldiği tespit edilir.
 • Böbrek ve idrar yolları ultrasonu ile idrar kanallarında herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı tespit edilir.
 • Voiding sistoüretrografi ile özellikle mesaneden böbreğe idrar kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.
 • Sintigrafi ile böbrek fonksiyonları analiz edilir. Böbreklerde herhangi bir hasar olup olmadığına bakılır.
Çocuklarda İdrar Kaçırması Neden Olur? Tıklayın !

Çocuklarda Alt Islatma Nasıl Geçer? Tıklayın !

Çocuklar İçin Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Özel Karışımlar Tıklayın !


Z kuşağı kabusu ! Film ismi gibi oldu Tıklayın !
 • cocuklarda_idrar_kacirma_altina_kacirma.jpg
  cocuklarda_idrar_kacirma_altina_kacirma.jpg
  84,1 KB · Görüntüleme: 4.170