Çocuklarda deri döküntüleri basit alerjiler, kullanılan şampuan kaynaklı ya da bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Döküntüler çocukların %87’sinde görülürken, yayılma derecesine ve görüntüsüne bağlı olarak bazı anneler için oldukça korkutucu bir durum olabilmektedir. Bebeklerde ateş sonrası döküntü çok sık görüldüğünden, döküntü durumunda bebeğin ateşlenme zamanı düşünülmelidir. Döküntüler bebek ateşlendikten hemen sonra çıkabileceği gibi, 3 gün sonrasında da görülebilmektedir. Bunun yanında bebekte alerjik döküntü de oldukça sık görülmektedir. Döküntüye en fazla neden olan besinler çilek ve yumurtadır. Bebeğin bu besinlerden biraz uzak kalmasıyla döküntüler geçecektir.

Bebeklerde Döküntüye Neden Olan Etmenler
cocuklarda_deri_dokuntusu.jpg
Çocuklarda kol, gövde ve yüzde meydana gelen kırmızı beneklerle kendini gösteren benekler, döküntü adıyla anılmaktadır. Şu sebeplerle ortaya çıkabilmektedir:
  • Alerjik besinlerin tüketilmesi
  • Bir yada birkaç gün önce görülmüş yüksek ateş
  • Kullanılan temizlik maddelerin alerji yapması
  • Suçiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık gibi hastalıklar
  • Viral enfeksiyonlar
  • Kanama bozukluğuna bağlı döküntüler
Döküntünün Sebebi Nasıl Anlaşılır?

Döküntülerin sebepleri yan belirtilere bakılarak anlaşılır. Bebekte döküntüye ateş de eşlik ediyorsa bu durumda virütik bir hastalık ve kızıl, kızamık gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Eğer ateş eşlik etmiyorsa ancak hafif iştahsızlık varsa bu yenen besinden kaynaklı alerjik bir döküntüdür. Eğer döküntüye eşlik eden belirti kaşıntı ise kullanılan temizlik maddelerinden şüphelenilmelidir. Bebeklerde döküntü nasıl geçer, sorusunun yanıtı da sebebe bağlı olarak verilmelidir. Çocuk alerjikse, alerjiye bağlı olan besinden uzaklaştırılmalı, virüs kapmış ise uygun şartlarda bir sağlık kurumundan yardım alınarak tedavi edilmelidir.