Çocuklarda kuru öksürük neden olur? Tedavisi… Çocuklarda oldukça sık rastlanan kuru öksürük, mevsimsel etkiler veya enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi tehlikeli akciğer ve solunum rahatsızlıklarının habercisi de olabilmektedir. Çocuklar, yetişkinlere göre soğuk havalardan daha çabuk etkilenmekte ve kuru öksürük başta olmak üzere çeşitli hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde solunum yolu enfeksiyonları, kulak iltihapları, akciğer hastalıkları da çocuklarda sık görülen kuru öksürüğe neden olan etkenlerdendir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nedenleri
Çocuklarda her yaş grubunda görülebilen kuru öksürüğün nedenleri tam olarak ortaya konulmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yol açılabileceği asla unutulmamalıdır. Kuru öksürüğün en basit nedeni çevresel etkenlerdir. Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içmek, hava kirliliği, kapalı ortamların havalandırılmaması ve rutubetli ev ortamı gibi çevreden kaynaklanan etkenler akciğerlerin temiz hava ile buluşmasını engellediğinden çocuklarda kuru öksürüğe neden olmakta ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Çevresel etkenler dışında çocuklarda kuru öksürük nedenleri;

 • Soğuk algınlığı,
 • Alerji,
 • Astım,
 • Faranjit,
 • Kulak iltihapları,
 • Bademcik ihtihabı,
 • Akciğer ve solunum sistemi rahatsızlıkları
Olarak da kendini göstermektedir. Bu durumdan çocuğunuzun kurtulması ve hastalığın teşhis edilmesi için doktor kontrolüne ihtiyaç vardır. Çocuğunuz uyurken bile kuru kuru öksürüyorsa ya da öksürükle beraber balgam çıkarıyorsa ilaç vermek yerine doktor muayenesine gitmek daha sağlıklı bir yöntem olmasının yanında hastalığın nedenlerinin ortaya koyulması bakımından etkili bir yöntemdir.

cocuklarda_oksuruk_nasil_gecer-600x400.jpg


Çocuklarda Kuru Öksürüğü Önlemede Etkili Tedavi Yöntemleri
Çocuklarının sağlıklı bir yaşam sürmesini amaçlayan ebeveynler öncelikle hastalığa sebep olacak etkenlerden çocuklarını korumakla işe başlamalıdır. Çocuğunuzun uyuduğu odasında yeterince nemli bir ortam yaratmak, odasını havalandırmak kuru öksürükle mücadelede yapılması gereken davranışlardandır. Çocuğunuzun yanında sigara içmemek de çocuklarda boğaz ağrısı ve öksürükleri önlemede etkilidir. Çocuklarda öksürük için şurup doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Bilinçsizce kullanılan öksürük şurupları öksürüğü geçirmekle birlikte çocuğunuzda balgamın atılmasını zorlaştıracağından zararlıdır.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri de kuru öksürüğün önlenmesinde sizlere yardımcı olacak ve çocuğunuzu rahat ettirecektir. Çocuğunuza;

 • Küçük yaşlardan itibaren yatmadan önce çocuğunuza ılık süt ve su içirmek,
 • Ihlamur ve ayva yaprağı gibi boğazı yumuşatma işlemi olan doğal bitkileri kaynatarak tedavi amaçlı kullanmak ve ılık olarak kuru öksürük zamanlarında tercih etmek,
 • 1 tatlı kaşığı bal ve az miktarda karabiberi karıştırarak kuru öksürüğün kesilmesi için kullanmak
Evde basit olarak uygulayabileceğiniz ve kuru öksürükten çocuğunuzu kolayca kurtarabileceğiniz çözümlerdendir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Giderilir? Tıklayın !

Bebeklerde Öksürük Tedavisi Tıklayın !

Çocuklarda Grip Nasıl Geçer? Tıklayın !


Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı? Tıklayın !
 • cocuklarda_kuru_oksuruk_nasil_gecer_tedavisi.jpg
  cocuklarda_kuru_oksuruk_nasil_gecer_tedavisi.jpg
  66,6 KB · Görüntüleme: 68.216