Çocuklarda Organ Nakli

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Münci Kalayoğlu mentorluğunda kurulan Organ Nakli Merkezi hizmete girdi. Prof. Dr. Münci Kalayoğlu liderliğinde oluşturulan ekipte, Böbrek ve Pankreas Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Burak Koçak, Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Turan Kanmaz bulunuyor. Merkez, tecrübeli ekibin yanı sıra gelişen modern teknoloji, cerrahi teknikler ve yüksek kalitede donatılan alt yapısıyla da başarılı operasyonlara imza atmayı amaçlıyor.

Tüm anne ve babalar çocuklarının hiçbir hastalık geçirmeden, sağlıklı büyümelerini ister. Ama, maalesef her sene birçok çocuk ciddi hastalıklar sebebiyle ileri sağlık hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Bu sağlık hizmetlerinden biri de “organ nakli”dir.

Özel ilgi alanı olan çocuklarda böbrek nakli cerrahisinde 6 aylık bebeklere dahi başarılı böbrek nakilleri yapabilen Böbrek ve Pankreas Nakli Uzmanı Prof. Dr. Burak Koçak ile canlı vericiler ve çocuk hastalar üzerine konuştuk:
“Kronik böbrek yetmezliği, çocuklarda da görülen bir hastalık. Yeni doğan döneminden itibaren tüm çocukları etkileyebiliyor. Böbrek yetmezliği olan çocuklar hem fiziksel gelişimlerinde hem de sosyal yaşantılarında akranlarından geri kalıyorlar. Çocukların diyalize girmesiyle böbrek nakli olması arasında gelişim ve yaşam süresi açısından oldukça büyük bir fark var. Bu sebeple kronik böbrek yetmezliği olan özellikle 5 yaşın altındaki çocuklara, tıbbi durumları uygunsa mutlaka böbrek nakli olmalarını öneriyoruz.

Canlı vericiden organ nakli artık çok daha kolay!
Tüm dünyada gösterilen bütün çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan kadavra nakilleri belli bir sayıda kalmıştır ve bu rakamlar yıllar içerisinde çok yavaş bir biçimde artmaktadır. Bu sebeple organ yetersizliğine bir çözüm olarak canlı vericilerden yapılan nakiller gündeme geliyor.

Canlı böbrek vericileri kapalı ameliyat sayesinde rutin hayata kısa sürede dönebiliyor!

Canlı böbrek vericilerinin sağlığı ve ameliyat sonrası konforu düşünüldüğünde kapalı yöntemle böbreğin alınması (laparoskopik metot) günümüzde altın standarttır ve merkezimizde böbrek verici ameliyatları kapalı yöntemle yapılmaktadır. Kapalı yöntemle böbrek verici ameliyatında, hastalar açık ameliyata oranla operasyon sonrası çok daha az ağrı sorunu yaşamakta, hastanede daha kısa süre kalmakta, normal yaşamlarına ve işlerine daha erken dönmektedir.”

70 günlük 4 kilo bebeklere yaptığı Karaciğer nakilleri ve ileri mikrocerrahi becerileri ile ülkemizde fark yaratan Karaciğer Nakli Uzmanı Doç. Dr. Turan Kanmaz, Çocuk Organ Nakli’nde ayrı ayrı ya da eş zamanlı olarak karaciğer ve böbrek nakilleri de yapıyor. Doç. Dr. Turan Kanmaz, çocuklarda karaciğer nakliyle ilgili soruları yanıtladı:

Ne tür sağlık problemleri karaciğer naklini zorunlu kılar?

Erişkinlerden farklı olarak çocuklarda organ nakillerinin büyük kısmı doğuştan gelen hastalıklardan kaynaklanır. Karaciğer vücudun fabrikası gibidir, birçok işlevi vardır. En çok bilineni safra yapımıdır. Çocuklardaki karaciğer naklini gerektiren nedenlerin hemen hemen yarısı safra yapımıyla ilgili sorunlardan kaynaklanır. Ufak bebeklerde damarlar çok ince ve karın boşluğu yetersiz olduğundan, bu tür cerrahi işlemlerin bu konuda ileri düzeyde uzman olan merkezler tarafından yapılması tercih edilmelidir.

Bebeğe karaciğer nakli yapılması gerektiğinde, ailelerden ne gibi tepkiler alıyorsunuz?
Aileler bebeklerinin böyle bir ameliyatı kaldıramayacağından, narkozdan uyanamayacağından korkuyorlar. Çocuklara karaciğer nakli yapılabileceği ve bu ameliyatların başarı oranlarının yüksek olduğu bilinmiyor.

Karaciğerini bağışlayan kişinin karaciğeri daha sonra eski formuna geliyor mu?

Karaciğer kendini yenileyen bir organ. Bu açıdan da şanslıyız. Karaciğerinizi verdikten yaklaşık 2 ay sonra karaciğer eski haline geliyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.