Kardeş sevgisi küçük yaşlarda kendiliğinden aşılanır. Aynı karnı paylaşmanın, aynı genetikten doğmanın ve aynı evde büyümenin verdiği, birliktelik duygusu ile yaşam boyu bağlantılı şekilde devam eder.

Fakat ebeveynlerin, çocukları arasında sevgi ayrımcılığı yapmamaları en önemli faktördür. Kıyaslamalar, birine diğerinden daha çok değer, sevgi veya maddiyat sunmak, çocuklar arasında eşit ve adil şekilde sevgi paylaşımı yapmamak, kardeş sevgisinin oluşmasına engel olurken, olumsuz duyguların oluşmasına ve yaşam süresince devam etmesine olanak sunar.

esit_kardes_sevgisi_verme-600x333.jpg


Kaç Çocuk Yapılmalıdır?

Sevme kapasiteniz sınırlıysa ya da severken, ayrım yapabiliyorsanız, tek çocuk yapın. Geleceğinizi hazırlayabiliyor, kaygısız bir yaşam dizayn edebiliyorsanız ve her bir çocuğunuza aynı özen, şefkat ve sevgiyi gösterebileceğinizden emin iseniz çok çocuk yapabilirsiniz.

Bu tamamen ebeveynlerle alakalı bir durum olup, sosyo- ekonomik şartları, hayat standartları ve sevebilme kapasiteleriyle doğrudan alakalıdır. Bu dünyaya gelen her çocuğun hakkı, mutlu olmaktır.

Her şeyden çok aile sevgisi, kardeş sevgisi ve anne- babaların verdiği güven onların mutlu bireyler olarak yetişmesini sağlar.

Kaç yaş arayla kaç çocuk olmalı? Tıklayın !

Kardeş Kıskançlığında Nasıl Davranmalı? Tıklayın !

Çocuk disiplini ‘nde 40 altın kural Tıklayın !

Anne baba tutumları Tıklayın !