İşte diyetinize demir eklemenin kolay yollarından bazıları! Demir, vücudunuz için gerekli bir besindir. Diyetinizde yeterli demir olmaması kansızlığa ve nefes darlığına neden olabilir. Vücudumuz, uygun büyüme ve gelişme için yeterli miktarda demire ihtiyaç vardır. Kadınlarda adet döneminde vücudumuzda demir kaybı olabilir.

Diyetinize Demir Eklemenin 5 Kolay Yolu​


Demir içeriğinin sadece yüzde 10 ila 30'unun vücudumuza uygun şekilde asimile edildiği söylenir. Panik yapmaya gerek yok zaten çünkü bu demir eksikliğini gidermenin birçok yolu var. İşte vücudunuzun sağlıklı ve mutlu kalması için diyetinize demir eklemenin 5 kolay yolu.

Ispanak​

demir_iceren_besinler_ispanak.jpg
Ispanak mükemmel bir demir kaynağıdır. Sadece 100 gram ıspanak 2,7 mg demir içerir. Ispanağı diyetinize dahil etmek, vücudunuzdaki demir kaybını telafi etmenin harika bir yoludur. İyi miktarda demir içeriği elde etmek için kesinlikle çok sayıda yeşil yapraklı sebze yemelisiniz.


Tam Tahıllar​

demir_iceren_besinler_tam_tahillar.jpg
Tam tahılların da büyük demir kaynakları olduğu bilinmektedir. Vücudunuzun demir alımını dengeli tutmak için tam tahıllar ve baklagiller günlük olarak yenmelidir. Sadece 100 gram çok tahıl 2.5 mg demir içerir.

Bitter çikolata​

demir_iceren_besinler_bitter_cikolata.jpg
Bitter çikolata sadece lezzetli değil, aynı zamanda iyi demir içeriğine de sahiptir. Bitter çikolata herkesin favorisidir ve bunu günlük diyetinize dahil etmelisiniz. Aslında, çocuklar her gün bir küp çikolata yiyorlarsa daha mutlu olacaklar. Şeker oranı yüksek veya karamelize edilmiş çikolataları tercih etmeyin. Kakao içeriği yüksek bitter çikolataları tercih edin. Hatta evde bitter çikolata bile yapabilirsiniz.


Kabak Çekirdeği​

demir_iceren_besinler_kabak_cekirdegi.jpg
Demiri günlük diyetinize dahil etmek istiyorsanız, çekirdek yemeye başlayın. 100 gram kuru kabak çekirdeğinde 8.8 mg demir olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, demir alımınızı artırmak sizin için bir öncelikse, çekirdekler mutlaka günlük öğününüzün bir parçası olmalıdır. Kavrulmuş çekirdekler , akşamları harika bir sağlıklı atıştırma seçeneği olabilir.

Kuruyemişler​

demir_iceren_besinler_kuruyemis.jpg
Kuruyemişler bir başka çok zengin demir kaynağıdır. Yüz gram kuruyemiş 2,5 mg demir içerir. Demir içeriği zengin olan kuruyemişler, demir alımınızı artırmak istiyorsanız mutlaka beslenmenizde yer almalıdır. İster atıştırmalık olarak alın, ister sabah çayının yanında tüketin, kesinlikle sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Kuruyemişler, çekirdekler ve diğer yeşil yapraklı sebzeler mükemmel demir kaynaklarıdır ve bu nedenle bu süper yiyecekler günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır.