Kilo verme sürecinizi hızlandırmak için bilmeniz gerekenler var. Diyette kilo vermeyi hızlandıran gıdalar ile sağlıklı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Aldığınız kaloriler ile vücut sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Diyette kilo verme sürecinizi hızlandıran ve vücut sağlığınızın korunmasına yardımcı olan değerli yağlar hangileridir? Bu yağların ortalama kalori miktarları aynı olsa da sağlıklı yağlar ile diyetinizi destekleyebilirsiniz. Lif diyetinizde mutlaka olması gereken bir besindir. Peki en iyi lif kaynakları nelerdir?

avokado_ve_tereyagi.jpg


Avokado ve Tereyağı

Tereyağı sağlıklı bir yağdır ancak tamamen organik olması gerekir. Onun yerine vücut ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan avokado yağı tüketebilirsiniz. Avokado lif açısından oldukça zengindir.

somon_ve_salam.jpg


Somon ve Salam

Salamın içinde birçok işlenmiş ürün bulunur. Sağlıklı ortamda üretilmemiş olabilir. Onun yerine somon tükettiğinizde omega 6 ihtiyacınızı almış olursunuz.

yumurta_ve_pastirma.jpg


Yumurta ve Pastırma

Yumurta en sağlıklı protein kaynağıdır ve doğal yağlar içerir. Pastırma ise birçok işleme maruz kalan bir üründür ve az tüketilmesi gerekir. Yüksek kalori içerir.

badem_ve_patlamis_misir.jpg


Badem ve Patlamış Mısır

Badem yüksek E vitamini, lif ve doğal yağ açısından zengindir. Diyetlerinizde ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Patlamış mısırı tüketmek istiyorsanız yağ ve tuz içermemesine özen göstermelisiniz.

yogurt_ve_krema.jpg


Yoğurt ve Krema

Yoğurt yağ açısından zengin bir besindir. Kilo kaybı için en iyi ürünlerden biri haline getiren yeterli miktarda protein, kalsiyum ve probiyotik içerir. Krema ise yüksek kalori ve sağlıksız yağlar içerir. Bel bölgesinden kilo almanıza neden olabilir.

zeytinyagi_ve_bitkisel_yaglar.jpg


Zeytin Yağı ve Bitkisel Yağlar


Kalori olarak aynı olmalarına rağmen zeytin yağı antioksidan ve vitaminler açısından zengindir. Bitkisel yağlar ise çok fazla işlenmiş olur sağlık için zeytin yağı ile aynı etkiyi göstermez.