Dizlerin koyulaşması, hepimizin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Ölü cilt hücreleri, sebum, kir, zamanla cildimizde birikmeye devam eder ve düzgün bir şekilde temizlenmezse veya pul pul dökülmezse, çıkarılması gerçekten zor olan bu koyu lekeler birikirler. Ayrıca aşırı güneşe maruz kalma, sürtünme ve diğer cilt koşulları dizlerde koyu tenlere neden olabilir.

Diz kararmalarını beyazlatmanın farklı yolları vardır. Burada size dizlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık.

Adım 1 - Yulaf Ezmesi Bal Peeling​


Dizlerinizde biriken tüm ölü deri tabakalarından kurtulmak için bölgeyi peeling yapmak önemlidir. Bu peelingi yapmak için yulaf ezmesi ve bal kullanmalısınız. Bu iki malzemeyi iyice karıştırın ve dizlerinize uygulayın. Bir kaç dakika bekleyin ve nazikçe masaj yapın. En son soğuk su ile durulama yapabilirsiniz.

Adım 2 - Hindistan Cevizi Yağı ile Masaj Yapın​

Hindistan cevizi yağı, koyulaşmış ciltteki lekeleri çıkarmak için oldukça faydalı olduğuna inanılan yağ asitleri ve E vitamini içerir. Dizlerinizi yıkadıktan sonra avucunuza biraz hindistancevizi yağı alın ve 2-3 dakika hafifçe masaj yapın. Yağın cilde emildiğinden emin olun.

Adım 3 - Zerdeçal​

diz_kararmasi_zerdecal_maskesi.jpg
Zerdeçal, ölü deri hücrelerinin temizlenmesinde yardımcı olabilir.

Malzemeler;
  • Zerdeçal
  • Süt
  • Bal
Uygulanışı:

Malzemeleri karıştırarak macun kıvamı elde edin. Bu macunu dizinize uygulayın ve doğal olarak kuruyana kadar birkaç dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

diz_kararmasi_cilt_maskesi.jpg

Diz Kararmaları Beyazlatma Rehberi Notları:​

  • Cildinizi kurutabileceğinden, tedaviyi uyguladıktan sonra dizlerinize iyi bir nemlendirici sürdüğünüzden emin olun.
  • Güneşe maruz kalma, dizlerdeki koyu cildin arkasındaki en yaygın nedenlerden biridir. Hiperpigmentasyonu önlemek için dizlerinizi güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakırken daima güneş kremi kullanın.
  • Bu ev ilaçları tamamen doğal olsa da, herhangi bir alerjiden kaçınmak için bir alerji testi yapmanızı öneririz.