Doğum Kusurlarına Neden Olan Enfeksiyonlar

Hamilelik sırasında enfeksiyon doğum kusurlarına neden olabilir. Bir yetişkinde tipik olarak semptomlara neden olmayan veya hafif semptomlarla sonuçlanan enfeksiyonların, doğmamış bebek için ciddi sonuçları olabilir. Bu tür bir enfeksiyon gebelik kaybı veya ölü doğumla sonuçlanmadığında, düşük doğum ağırlığına veya bebekte çoklu organ sistemlerinde işlev bozukluğuna yol açabilir.

Hamilelik sırasında enfeksiyonun erken tespiti çok önemlidir. Enfeksiyon için erken tarama, intrauterin enfeksiyon ve doğum kusurlarının insidansını azaltır. Hamilelik sırasında enfeksiyon riskini en aza indirmek için aşılama ve diğer önleyici tedbirler de dahil olmak üzere belirli adımlar atılabilir.

Doğum Kusurlarına Neden Olan 5 Enfeksiyon​

dogum_kusurlari_nedenleri.jpg
Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan herkesin hamilelik kaybına veya doğum kusurlarına neden olabilecek çeşitli patojenlerin farkında olması önemlidir.

1. Sitomegalovirüs Enfeksiyonu​


Sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonu, Amerika Birleşik Devletleri'nde doğumda mevcut olan en yaygın enfeksiyondur. Buna konjenital enfeksiyon denir. Hamilelik sırasında CMV enfeksiyonu, bebeğin doğuştan CMV yaşama riskini artırır.

Doğumda CMV ile enfekte olan çocukların çoğunda hiçbir semptom görülmez. Ancak bazı yenidoğanlarda konjenital CMV gelişir.

Konjenital CMV belirtileri şunları içerir:
 • Karaciğer ve dalak büyümesi
 • Retina iltihabı
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Anormal derecede küçük bir kafaya ve beynin eksik gelişimine neden olan mikrosefali
 • Doğumda mevcut olan döküntü
 • Nöbetler
 • Sarılık denilen cilt, göz ve mukus zarlarının sararması
Doğumda enfeksiyon belirtileri olan bebeklerin çoğunda işitme kaybı, görme kaybı, zeka bozuklukları ve gelişim bozuklukları gibi uzun süreli nörolojik sorunlar olacaktır. Bu sorunların ortaya çıkması yıllar alabilir. Konjenital CMV enfeksiyonu diyabet, tiroid hastalığı ve osteoporoz riskini artırır. Doğumda sitomegalovirüs enfeksiyonu ile enfekte olan ancak semptom göstermeyen bebeklerde bu tür problemler için çok daha düşük risk vardır.

Hangi bebeklerin ciddi konjenital CVM yaşayacağını tahmin etmek zor. Ne yazık ki, CMV'nin tedavisi yoktur. Tedavi planları fizik tedavi ve uygun eğitimi içerebilir. Konjenital CMV'li bebeklerde, antiviral ilaçlarla tedavi, yaşamın sonraki dönemlerinde işitme kaybını azaltabilir.

Sitomegalovirüs çevrede her yerde bulunur. Bu nedenle, kaçınmak zor olabilir. Hamile kadınların, enfeksiyon yayabilecek çok küçük çocuklarla etkileşimlerini sınırlamaları tavsiye edilir.

Çocukların tükürüğü veya bezleriyle temastan sonra ellerin iyice yıkanması, 6 yaşından küçük çocukların yanak veya ağızdan öpülmemesi ve küçük çocuklarla yiyecek ve içeceklerin paylaşılmaması gerekmektedir.

2. Kızamıkçık Virüsü Enfeksiyonu​


Hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde kızamıkçık virüsü enfeksiyonu çok ciddidir. Sık görülen komplikasyonlar arasında düşük, erken doğum ve fetüsün ölümü yer alır. Canlı doğan bebeklerde konjenital kızamıkçık sendromu adı verilen bir durum ortaya çıkabilir.

Konjenital kızamıkçık sendromu, göz, kulak ve kalp kusurlarının yanı sıra mikrosefali veya anormal derecede küçük bir kafa ile birlikte beynin eksik gelişimi, otizm ve zihinsel ve motor gecikmeye yol açar. Bu sorunlar kalıcıdır. Geçici veya geçici kusurlar arasında karaciğer ve dalak büyümesi, cilt ve kanama sorunları ve beyin enfeksiyonu bulunur.

Aşı, bebeğinizde bu enfeksiyonu önlemenin anahtarıdır. Özellikle, 2011 tarihli bir çalışmanın sonuçları, 2001 ile 2010 yılları arasında 16.600 konjenital kızamıkçık sendromu vakasının kızamıkçık aşısı ile önlendiğini göstermektedir. Ayrıca, bu süre zarfında kızamıkçık aşısı ile 1228 otizm spektrum bozukluğu vakası önlenmiştir.

Kızamıkçık bağışıklığı testi, doğum öncesi bakımın rutin bir parçasıdır, Hamile olan ancak kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kişilerin hamilelikten sonra aşı olmaları gerekir. Hamilelik sırasında kızamıkçık virüsü bulaşanlar yakından izlenecektir. Gebeliğin ilk 11 haftasında enfeksiyon, konjenital kızamıkçık sendromlu bir bebek doğurma olasılığının yaklaşık %90'ını oluşturur. İlk üç aylık dönemden sonra risk önemli ölçüde düşer.


3. Herpes Virüsü Enfeksiyonu​


Hamilelik sırasında herpes (HVS) enfeksiyonu yenidoğan için çok şiddetli olabilir. Hamilelik kaybı, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile sonuçlanabilir. Yenidoğanın herpes virüsü enfeksiyonu, hamileliğin sonuna doğru, doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra en ciddi olanıdır. Hamileliğin sonuna doğru enfeksiyon mikrosefali, retina iltihabı, döküntü ve hidrosefali ile sonuçlanabilir.

Hidrosefali, birincil özelliğin beyinde aşırı omurilik sıvısı birikmesi olduğu ve beyinde ventrikül adı verilen boşlukların anormal genişlemesine neden olduğu bir durumdur. Bu genişleme, beyin dokuları üzerinde potansiyel olarak zararlı bir baskı oluşturur.

Doğum sırasında veya kısa süre sonra herpes enfeksiyonu göz, ağız veya cilt hastalıklarının yanı sıra beyin ve diğer enfeksiyon türlerine neden olabilir.

Bebeğinize uçuk bulaştırma riski, hamileliğin son dört haftasında bir antiviral ilaç olan asiklovir alarak azaltılabilir. Hamile kişi hamilelik sırasında ilk kez HVS alırsa bebek için risk en yüksektir. Doğum sırasında uçuk salgını yoksa bebeğin enfeksiyon kapma olasılığı çok düşüktür. Doğum sırasında doğum kanalında aktif bir enfeksiyon varsa, bebeğin muhtemelen sezaryen ile doğurtulması gerekecektir.

4. Toksoplazmoz Enfeksiyonu​


Toksoplazmoza, genellikle enfekte kemirgenleri ve kuşları yiyerek bulaşan kediler tarafından yayılan protozoan parazit Toxoplasma gondii neden olur. Amerika Birleşik Devletleri'nde, 6 yaş ve üzeri nüfusun %11'inin maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, bazı popülasyonların %95'e kadarının Toksoplazma ile enfekte olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyon genellikle dünyanın sıcak, nemli iklimlere ve alçak rakımlara sahip bölgelerinde en yüksektir.

Hamileyseniz ve bir kediniz varsa, kedi kumunu değiştirmekten kaçınmanız önemlidir. Toksoplazmoz dışkı yoluyla bulaşır. Diğer rehberlik, kedilerinizi içeride tutmayı ve ticari gıdalarla beslemeyi içerir.

Diğer toksoplazmoz kaynakları arasında pişmemiş veya kısmen pişmiş etin yanı sıra toprak ve kirlenmiş su bulunur. Etinizi yeterince sıcak bir sıcaklıkta tamamen pişirmeyi unutmayın. Ayrıca pişmemiş ete dokunduktan sonra ellerinizi tamamen yıkayın ve eti hazırlamak için kullanılan tüm araç ve gereçleri yıkayın. Son olarak, arıtılmamış su içmekten kaçının ve bahçeyle uğraşırken eldiven giyin.

Hamilelik sırasında veya hamilelikten hemen önce toksoplazmoz ile enfekte olan kişiler, enfeksiyonu bebeğe geçirebilir. Enfekte olmuş annelerin çoğunda enfeksiyon belirtisi görülmez ve enfekte olan bebeklerin çoğu da genellikle semptomsuzdur. Bununla birlikte, toksoplazmoz enfeksiyonu, düşük veya ölü doğumun yanı sıra hidrosefali, mikrosefali, zihinsel engellilik ve retina iltihabı gibi ciddi doğum kusurlarına neden olabilir.


Tipik olarak, hamilelikte kişiye ne kadar erken toksoplazmoz bulaşırsa, ortaya çıkan hastalık o kadar zor olur.

Yenidoğanda toksoplazmoz enfeksiyonunun potansiyel etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Beyin çevresindeki basınçta bir artış (kafa içi basıncının artması olarak adlandırılır)
 • Hidrosefali
 • Düşük kan şekeri (yani hipoglisemi)
 • Oksijen eksikliği (yani hipoksi)
 • Derin görme sorunları

Pirimetamin ve folinik asit ilaçları ile uygun ve hızlı tedavi gören yenidoğanların %70 kadarı normal gelişir. Tedavi yaşamın ilk yılında devam etmelidir.

5. Zika virüsü​


Zika, gündüzleri ısıran Aedes sivrisineği tarafından yayılır. Ayrıca enfekte bir partnerle korunmasız cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilir. Zika hem Florida'da hem de güney Teksas'ta yerel olarak yayılmış olmasına rağmen, Zika'nın baskınlığı Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler'de görülür.

Anneden fetüse geçen Zika virüsü, mikrosefali ve beyin anormallikleri dahil olmak üzere ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Zika virüslü kadınlarda bu doğum kusurları riski 20 kat daha fazladır.

Şu anda bir Zika aşısı üzerinde çalışılıyor olsa da, Zika virüsünün tedavisi veya spesifik tedavisi yoktur. Hamilelerin böcek kovucu kullanmaları, Zika'nın yayıldığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları ve virüs bulaşmış olabilecek bir partnerle korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaları tavsiye edilir.

Kadınlar Kulübün'den Bir Söz;
Doğmamış bebeklerde belirli enfeksiyon türleri doğum kusurlarına, erken doğuma ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle, hamile kalmayı düşünen kişilerin, kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR), grip, tetanoz, difteri ve boğmaca aşıları da dahil olmak üzere önerilen tüm aşılarını gebe kalmadan önce veya hamile kaldıktan sonra yaptırmaları çok önemlidir.

Düzenli doğum öncesi bakım almak, elleri uygun şekilde yıkamak ve kedi kumu ile temastan kaçınmak gibi diğer adımları atmak da bebeğinize enfeksiyon bulaştırma riskini en aza indirecektir. Hamilelikte enfeksiyondan kaçınmakla ilgili tüm sorularınız için doktorunuza danışın.
 • Beğen
Reactions: Bal0ncuk