Hamilelik sonrası beslenme düzeni, tıpkı hamilelikteki dibi yüksek protein ve vitamin içerikli olmalıdır. Hamilelik döneminde doğal ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden bir anne adayı, aynı disiplini doğum sonrası beslenmesinde de göstermek zorundadır. Paketlenmiş hazır gıdalardan, katkı maddesi ve boya içeren tüm ürünlerden uzak durmak, anne ve bebek sağlığı açısından çok mühim sayılmaktadır.

Doğum Sonrası İlk 6 Ay Çok Önemli​

hamilelik_sonrasi_beslenme_nasil_olmalidir.jpg
Doğumun ardından ilk 6 ay, annenin ve bebeğin toparlanması açısından çok mühimdir. Doğum sonrası ilk 4-6 ay sadece anne sütüyle beslenmekte olan bebek, ihtiyacı olan tüm vitaminleri annesinden temin etmektedir. Bu sebeple annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Emzirme dönemi boyunca, annenin günlük kalorisine ek olarak 750 kaloriye daha ihtiyacı bulunmaktadır. Günlük olarak en az 3 litre su tüketilmelidir. Az yağlı olmak şartıyla, günde 2 kibrit kutusu peynir, 2 bardak süt ya da yoğurt tüketilmesi gerekmektedir. Yemeklerde kullanılan yağ miktarı azaltılmalı, mümkün olduğunca bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

Anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanması adına, her öğünde taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Beslenmesine dikkat eden anneler, hem bebeklerinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri sütleriyle karşılayabilir, hem de doğum sonrası yaşanılan yıpranmalar kolaylıkla atlatılabilir. Ayrıca sezaryen doğum sonrası sağlıklı beslenme ile hamilelik süresince alınmış olan fazla kilolar da kolaylıkla verilmektedir. Sağlıklı beslenmeyle birlikte, doğum sonrası kilo verme tekniklerinin de kullanılması, annenin fazla kilolarından kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

Doğum Sonrası Uzak Durulması Gereken Besinler​

Doğumun ardından uzak kalınacak besinler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Paketlenmiş ürünler
• Katkı maddesi içeren yiyecek ve içecekler
• Fazla yağlı süt ürünleri
• Fazla yağlı yemekler
• Çay, kahve gibi kafein içererek, anne sütünü azaltan içecekler
• Fazla unlu gıdalar
• Şekerli gıdalar