Fertilite diyeti, doğurganlık olarak nitelendirilmekte ve üremeyi artıran besin çeşitleriyle desteklenmektedir. Hamilelik için genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşı, fiziksel yapı özellikleri, genel sağlık durumu, beslenme özellikleri gibi pek çok etmen vardır.

Doğurganlık, Fertilite Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve doğal beslenme, doğurganlık özelliğini sorunsuz şekilde sağlar. Ayrıca bebeğin oluşması ve gelişmesi için de sağlıklı beslenmenin önemi aşikardır.

dogurganlik_diyet_listesi-600x397.png


Fertilite Diyeti Nasıl Yapılır?

Çiftlerin yumurtlama seviyeleri artırmak üzere yapılan Fertilite diyetinde, sperm parametreleri pozitif etkilenir. Bu diyetteki amaç, doğurganlığın sağlanması için özel yemek programı hazırlanmasıdır.

Kadın ve erkeklere yani bebek isteyen çiftlere uygulanan bir diyet türüdür. Doğurganlık diyetiuygulanırken, alkol ve sigara tüketimi yapılmamalıdır. Hem doğurganlığın sağlanması hem de sperm kalitesinin sağlanması için alınmamalıdır.

Fertilite Diyetinde Alınmaması Gerekenler

Kafein içerikli yiyecek ve içecekler, şeker, hazır sos türleri, gevrekler, light yiyecekler, konsantre meyve suları ve aromalı sodalar Fertelite diyetinde alınmaması gerekenler arasındadır.

Ayrıca GDO’lu ürünler, hazır gıdalar, işlenmiş ürün olan et ve sakatat yiyecekler ile soya ürünleri tüketilmez. Bu diyet süresince hamur işlerine ara verilir.

dogurganlik_diyeti_nasil_yapilir_hamilelik_gebelik-600x360.jpg

doğurganlık diyeti nasıl yapılır? hamilelik

Fertilite Diyetinde Alınması Gerekenler

Doğurganlık diyeti, uzman kontrolünde ve kişiye özel hazırlanan beslenme listesi ile yapılır. Fertilite diyeti içeriklerinde; karbonhidrat, protein ve yağ tüketimi yer almaktadır.

Besin değeri yüksek olan bir diyet türüdür. Ayrıca diyet ile verilen egzersizleri uygulamak oldukça önemlidir. Kilo dengesini sağlamak için de egzersizler günlük olarak yapılmalıdır.

Diyet Yapmanın Doğurganlığa Etkisi Var mı? Tıklayın !

Doğurganlık Diyet Listesi İçin Tıklayın !

Doğurganlığı Artıran Vitamin ve Mineraller için Tıklayın !

Hamileliği Kolaylaştıran Gıdalar Tıklayın !