Dukan diyet planı nasıl yapılacağı son dönemin popüler diyet uygulamalarından biri olan bu diyet listesi için oldukça merak edilen bir konu başlığı olmakla beraber, kişinin boy ve kilo endeksine göre uygulanan ve kalıcı kilo vermek için oldukça etkin uygulamalar içeren Dukan diyetinin popülerliğinin gün geçtikçe arttığı da kolaylıkla görülebilmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?
Kişinin protein ağırlıklı beslenmesi esasına dayanan ve diğer diyet listelerine göre çok daha fazla protein alınmasını sağlayan Dukan diyet listesi haftalık 5 kilo verebilmek için anahtar niteliğinde detaylar içeriyor. Dukan diyeti sayesinde açlık hissi yaşamadan kısa sürede daha hızlı kilo verebilmenin önü açılırken;

  • Atak (saldırı) evresi (1-7 gün)
  • Seyir evresi (1-12 ay)
  • Güçlendirme evresi (değişken)
  • Koruma evresi (belirsiz) olarak dört aşamadan oluşan Dukan diyeti kişinin gerçek ağırlığı baz alındıktan sonra gerçekte kaç kilo vermesi gerektiği esasına göre uygulanan bir diyet programı olarak da nitelendirilebilir.
dukan_diyet_plani_nasil_yapilir-600x400.jpg


Dukan Diyeti Evreleri
Dukan diyeti evreleri dört kısma ayrılırken Dukan diyeti atak evresi hızlı bir şekilde protein alıp, hızlı protein alımı esnasında bir hafta boyunca hayvansal ve bitkisel yağlardan ve tuzdan uzak durma şeklinde uygulanmaktadır. Koyun eti hariç her türlü beyaz ve kırmızı et tüketimi yapılabilir. Dukan diyeti seyir aşamasında ise beslenme listesine sebzeler de eklenirken, seyir aşaması kişinin fazla kilolarında kurtularak ideal kilosuna erişebilmesi için oldukça önemlidir. Genel olarak kişinin vermek istediği 1 kilo için 6 gün diyet yapılması gerekir. Günde yarım saat yürüyüş seyir aşamasının olmazsa olmazıdır.

Dukan Diyeti Güçlendirme Ve Koruma Aşaması
Dukan diyeti güçlendirme aşaması ise kişinin ideal kilosuna ulaştıktan sonra metabolizma ve vücudunun daha da güçlenmesi ve verilen kiloların vücut tarafından geri alınmaması amacı taşır. Kişi diyetin ilk iki aşamasında olduğu gibi protein, yulaf kepeği, sebze ve suyu dilediği kadar tüketirken haftada 1-2 kez kuzu eti ve tatlı da tüketebilmektedir. Meyve ise her gün bir öğünde yenebilir. Son aşama olan Dukan koruma aşamasında ise diyet boyunca edinilen beslenme alışkanlığının kişinin yaşamı boyunca kalıcı olması için gerekli hususların üzerinde durulur.

Dukan Diyeti Deneyimlerimiz İçin Tıklayın !

Dukan Diyeti – Yaşanmış bir diyet hikayesi :) Tıklayın !

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi Sizlerle Tıklayın !
  • Beğen
Reactions: qsibel