Ne kadar zaman geçerse geçsin bazı şeyler her zaman şık kalacaktır. Bugüne kadar milyonlarca fanatik takipçisi olan bu lüks markalar tam da bunu kanıtlıyor. Dünyanın en eski lüks markalardan bazılarını listeledik.

Dünyanın en eski 10 lüks markası​


Hermes​


Fransız moda evinin hikayesi 1837'de Thierry Hermès'in Paris'te ilk koşum imalat atölyesini kurmasıyla başlar. Müşterileri arasında Napoleon Bonaparte'ın da bulunduğu Avrupalı kraliyet ailesinin bir numaralı mağazası olan marka, zamanla portföyüne daha önemli isimler eklemeye devam etti. Bunlar Grace Kelly ve Jackie Kennedy'dir. Bugün 45 ülkede 300'ün üzerinde mağazası var.
eski_luks_moda_markasi_hermes.jpg
Altı nesildir işçilik ve yenilik için koşan lüks marka, sofistike ve zamansız tasarımlarıyla deri eşya üretiminde devrim yarattı. 1900 yılında ilk çantası Haut à Courroies'in piyasaya sürülmesinden sonra aksesuar, mücevher ve giyimin ardından Birkin, Kelly, Bolide ve Constance gibi sembolik çantalarla uzun bir yol kat etti.

Kim Kardashian, Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Heidi Klum, Lady Gaga ve Cardi B gibi ünlüler Hermès çantasının gururlu sahipleridir.

Carter​


Kurucu Louis Cartier'in sloganı, 1847'deki kuruluşundan bu yana lüks markanın yarattığı her üründe tasvir ediliyor. Bir keresinde şöyle demişti: "Asla taklit etmeyin, her zaman yenilik yapın."
en_eski_luks_markalar.jpg
Louis-Francois Cartier, 1847'de akıl hocası Adolphe Picard'a ait Paris'teki küçük mağazayı satın aldığında çıraklıktan ustalığa geçen bir saatçiydi. Cartier belki de en çok mücevherleri ve saatleri ile tanınmaktadır, ancak aynı zamanda deri eşya ve parfümlerde de başarılı işler oluşturmuştur.

Bugün, çok uluslu lüks markanın dünya genelinde 200'den fazla butiği var.

Omega​

en_eski_luks_saat_markasi_omega.jpg
1848 yılında Louis Brandt tarafından İsviçre'nin La Chaux-de-Fonds kentinde kurulan Omega, onlarca yıldır horologlara ve koleksiyonerlere lüks saatler sunuyor. Marka, itibarını her bir saati teslim etmek için kullanılan yenilikçi tekniklere ve inanılmaz tasarıma borçludur. İkonik Omega saatler, ekstrem hava koşullarından uzayda çalışmaya ve okyanusun derinliklerine dalışa kadar birçok yerde övülür.

Ünlü saatlerin rock 'n' roll'un kralı Elvis Presley ve eski ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından kullanılmasıyla ünlüdür. Omega saati tercih eden diğer ünlüler arasında George Clooney, Nicole Kidman, Daniel Craig ve Eddie Redmayne yer alıyor.

Louis Vuitton​

en_luks_marka_Louis_Vuitton.jpg
Louis Vuitton, işine 1854'te Paris'te başladı. İlginç bir şekilde, ilk mağazasını açmadan önce Vuitton, becerilerini geliştirmek ve pazarı anlamak için 17 yıl harcamıştı. Bugün, Fransız lüks evinde lüks çanta, hazır giyim, ayakkabı, saat, mücevher ve aksesuarlar bulunuyor.

Louis Vuitton, dünyanın en popüler lüks markalarından biri olmaya devam ediyor. Her sezon sınırlı sayıda koleksiyon oluşturdukları biliniyor ve düzenli olarak çeşitli sanatçılar ve tasarımcılarla işbirliği yaparak daha da benzersiz ürünler yaratıyorlar.

Bvlgari​


1884 yılında Sotirois Voulgaris tarafından kurulan BVLGARI, en eski İtalyan kuyumcu evlerinden biridir. Sotirois Voulgaris, 1880'de Yunanistan'dan sadece birkaç sentle İtalya'ya göç etti, ancak çok yetenekli bir gümüşçüydü. Soyadının fonetik telaffuzu olduğu için markasına BVLGARI adını verdi. Mücevherhanenin logosu klasik Latin alfabesini takip ettiği için BVLGARI olarak yazılmıştır. Voulgaris, antik Roma mimarisini, mozaikleri ve madeni paraları onurlandıran mücevherler yarattı. BVLGARI'nın nerede yapıldığına bakıldığında genel merkezi Roma'da olsa da mücevherlerin çoğu aslında Valenza'da yapılıyor.
dunyanin_en_luks_mucevher_markasi.jpg
1950'lerde BVLGARI, İtalyan soyluları ve Amerikan sosyetesi arasında popülerlik kazandı. BVLGARI takıları, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn ve Jessica Langue gibi ünlüleri süsleyen Roman Holiday, King Kong ve Cleopatra gibi klasik Hollywood filmlerinde sıklıkla kullanılmıştır.

BVLGARI, cesur mücevherleri ve cesur renk kombinasyonları ile tanınır.

Dinamik tekniklerle hazırlanmış göz alıcı mücevherler söz konusu olduğunda , hiçbir marka bu birlikteliği BVLGARI kadar iyi özetleyemez.

Chanel​


Chanel deyince aklınıza şık, göz alıcı, üst düzey bir marka geliyor. Chanel üst düzey ürünlerle dünyayı ele geçirdi. Ama bu lüks markanın nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Resmi olarak 'Chanel Evi' 1909'da kuruldu. Ancak Chanel markasının hikayesi 1883'te Gabrielle “Coco” Chanel doğduğunda başladı.
chanel_luks_marka.jpg
"Lüks rahat olmalı, yoksa lüks değildir" - Coco Chanel

Prada​


1913'te Mario Prada ve kardeşi Martino, Milano'da ilk mağazasını açtılar ve burada deri eşyalar ve el çantaları gibi çoğu İngiltere'den ithal edilen bir dizi ürün sattılar. Mario'nun emekli olma zamanı geldiğinde, markanın mülkiyetini kızı Luisa'ya devretti. Ondan sonra Prada'nın yerine Luisa'nın kızı Miuccia geçti. İkincisi, Prada'nın bir yan kuruluşu olan Miu Miu adlı kendi markasını da piyasaya sürdü.
luks_eski_markalar.jpg
“Giydiğiniz şey, kendinizi dünyaya nasıl sunduğunuzdur, özellikle de insan ilişkilerinin bu kadar hızlı gittiği günümüzde. Moda anlık bir dildir.” – Miuccia Prada

Prada, sıklıkla podyumda sergilenen ilerici ve öncü tasarımlarıyla tanınır.

Balenciaga​


2021'de Balenciaga, dünyanın en popüler moda markaları arasında birinci sırayı almak için Gucci'yi tahttan indirdi.
luks_markalar.jpg
İspanyol tasarımcı Cristóbal Balenciaga tarafından 1919'da İspanya'nın San Sebastian'da kurulan bu marka, modanın en büyük tasarımcıları Chanel, Dior ve Givenchy tarafından saygı duyulan bir marka olmaya devam etti.

Dünyanın en popüler video oyunlarından biri olan Fortnite , Balenciaga ile el ele vererek oyunculara sanal Balenciaga kıyafetleri ve moda aksesuarları alma imkanı sunduğunda, işbirliği anında Z kuşağının ve tüm moda evreninin dikkatini çekti.

Gucci​

en_eski_luks_marka_gucci.jpg
Dünyanın en çok tanınan lüks moda markalarından biri olan Gucci, 1921'de Floransa'da İtalya'nın seçkinleri için bir bavul üreticisi olarak başladı. Adını kurucusu Guccio Gucci'den alan marka, bugün tasarımcı çantaları, hazır giyim kıyafetleri, ayakkabılar, aksesuarlar, makyaj ürünleri, kokular ve çok daha fazlası bulunuyor.

Gucci, moda endüstrisinde metaverse ile etkileşime giren önde gelen isimlerden biri olmuştur.

Fendi​


Her şey 1925 yılında Adele ve Edoardo Fendi tarafından Roma'nın kalbindeki küçük bir butikte başladı.
luks_marka_fendi.jpg
Fendi, lüks ile hemen hemen eş anlamlı olan bir moda markasıdır. İtalyan markası, imzası olan çift "F" logosunun yanı sıra kusursuz bir hassasiyetle yapılan cüretkar çantalarıyla tanınır.

Fendi, yalnızca deri ürünleri değil, aynı zamanda kadın ve erkekler için hazır giyim, ayakkabılar, aksesuarlar, gözlükler, parfümler ve saatler sunan italyan lüks moda evlerinden biridir.

Fendi, kuruluşundan bu yana zenginlik, yenilik ve güzellik üzerine kuruludur.
  • Komik
Reactions: Bal0ncuk