Egzama ile başa çıkmak zor olabilir. Egzama, hayatı tehdit eden veya tehlikeli bir tıbbi hastalık olmasa da, mutluluğunuzu ve yaşam kalitenizi etkileyebilecek bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve cildinizin tipik olarak giysilerle kaplı bölgelerini veya yüzünüz ve elleriniz gibi vücudunuzun daha görünür kısımlarını etkileyebilir.

Egzama yedi farklı biçimde ortaya çıkan yaygın bir durumdur; kontakt dermatit, atopik dermatit, seboreik dermatit, dishidrotik egzama, nummular egzama ve staz dermatiti.

egzama_ile_basa_nasil_cikilir.jpg

Tıbbi tedaviye ek olarak, egzama ile ilgili bazı günlük sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir dizi başa çıkma stratejisi vardır. Aslında, ilaç almaktansa pratik yaklaşımlarla durumunuzu yönetmek daha kolay olabilir.

Stres ve Egzama​


Stresin, çeşitli mekanizmalar yoluyla, bağışıklık sistemimizi ve cilt bariyerimizi etkilemek için bilimsel bir bağlantısı olduğu gösterilmiştir. Egzama strese neden olabilir ve stresle daha da şiddetlenebilir. Egzaması olan kişilerin, olmayanlara göre depresyon ve anksiyete yaşama şansları daha yüksektir. Şiddetli egzamanız varsa, oranlar daha da yüksektir. Bu sinir bozucu bir döngüye yol açabilir.

Stresli bir durumla karşılaştığınızda, vücudun genellikle 'savaş ya da kaç' tepkisi olarak adlandırılan fizyolojik bir tepkisi vardır. Başlangıçta bir hayatta kalma mekanizması, vücudun iş baskıları veya aile sorunları gibi günlük streslere tepki vermesine yol açabilir. Bu fizyolojik tepki sırasında kortizol gibi stres hormonları salgılanır. Kortizol, büyük miktarlarda salındığında (örneğin, süregelen kronik strese dayanıldığında), bağışıklık sistemini baskılar ve vücuttaki iltihabı artırır. Enflamasyondaki bu artış, deride kötüleşen egzama semptomlarına kadar uzanır.

Bazı araştırmalar, standart tıbbi bakımla birlikte psikolojik terapi alan egzamalı kişilerin, cilt durumlarında standart tıbbi bakım alanlara göre daha fazla iyileşme olduğunu göstermiştir.

Benlik Sayısı​


Kendinize olan güveniniz egzamanızdan etkilenebilir. Cildinizin istediğinizden daha az çekici olduğunu düşünüyorsanız veya cilt döküntülerinizi ortaya çıkaran giysiler giymekten çekiniyorsanız, benlik saygınız zarar görebilir.
egzama_okul.jpg
Ulusal Egzama Derneği'nin (NEA) egzama ebeveynleri ve bakıcıları ile yaptığı anketten elde edilen sonuçlar, atopik dermatit olarak bilinen kronik form da dahil olmak üzere egzamalı beş çocuktan en az birinin, hastalıkları nedeniyle bu yıl okulda zorbalığa maruz kalacağını göstermektedir. Egzama, bir çocuğun hayatını hem görünen hem de görünmeyen şekillerde olumsuz etkileyebilir, öğrencilerin özgüvenini, ruh halini, özgüvenini ve ilişki kurma ve yönetme becerisini etkiler. Aynı NEA araştırmasında, egzamaları nedeniyle zorbalığa uğrayan çocukların ebeveynlerinin yüzde 75'inden fazlası, bunun sonucunda çocuklarının düşük benlik saygısı yaşadığını bildirmiştir.

Herkesin kendi hayatında bazı fiziksel veya duygusal sorunlarla uğraştığını hatırlamak önemlidir. Cildinizin bazı bölgelerini "gizlemek", işteyken veya sosyalleşirken başka şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

İzolasyon​


Egzaması olan bazı kişiler, ilgi odağı gibi hissetmekten veya sürekli soruları yanıtlamak zorunda kalmaktan kaçınmak için diğerlerinden uzak durabilir. Bu, sosyal geri çekilmeye yol açabilir ve işyerindeki diğer kişilerle olan etkileşimlerinizi de etkileyebilir.
egzama_sosyal_iliskiler_is_arkadaslari_aile.jpg
İşyerinizde çalışırken eldiven takmak zorunda olan tek kişi sizseniz, zayıf, hastalıklı veya yaşıtlarınızdan daha fazla bakım gerektiren biri olarak görülmekten rahatsız olabilirsiniz. İş arkadaşlarınız veya arkadaşlarınız, ihtiyaç duyduğunuz ekstra bakımdan rahatsız oluyorsa, bu konuda kendinizi garip hissediyor olabilirsiniz. Bu, izolasyona ve diğerlerinden kaçınmaya yol açabilir.

Herkes bu sorunlarla başa çıkmak için kendi etkili yollarını bulabilir ve siz de sizin için en iyi sonucu veren tekniği bulabilirsiniz. Egzamanızın bir sonucu olarak duygusal kargaşa geliştiriyorsanız, sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Danışmanlık, ilaç veya davranış terapisinden faydalanabilirsiniz.

Depresyon​


İzolasyon ve düşük benlik saygısı depresyona yol açabilir. Bu, özellikle, üzüntünüzün egzama ile yaşamanın bir tepkisi olduğunu anlayacak iç görüye sahip değilseniz olabilir. Üzüntü, aşırı yeme, iştahsızlık, aşırı uyku hali, motivasyon ve enerji azalması ile kendini gösterebilir. Kendinizi kötü hissediyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun - tedavi ile daha iyi olabilirsiniz.

Fiziksel​


İlaç tedavisinin yanı sıra, egzama ile başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç teknik vardır. Stratejiler, cildinize bakmayı, diyetinize dikkat etmeyi, egzersiz yapmayı ve yaşam tarzı risk faktörlerini yönetmeyi içerir.

Egzamanız olduğunda vücudunuza bakmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yaklaşımları içerir:
egzama_basa_cikma_yollari.jpg
Cilt tahriş edici maddelerle temastan kaçının : Geçmişte herhangi bir ürün egzama geçirmenize neden olduysa, o ürünle tekrar temasa geçtiğinizde durumu geliştirme şansınız vardır. Tetikleyiciler arasında deterjanlar, sabunlar, saç veya cilt ürünleri, ev temizleyicileri, bahçe ürünleri ve endüstriyel kimyasallar bulunur.

Cilt bakımı : Egzamaya yatkınsanız, cildinizi temiz tutmanız ve yeterince nemlendirmeniz önemlidir. Ancak kaşıntı veya kızarıklığa neden olan nemlendirici kremlerden kaçındığınızdan emin olun. Bir krem uyguladıktan sonra bir reaksiyon fark ederseniz, etkilenen bölgeyi iyice yıkayın. Temizledikten sonra nazikçe kuruladığınızdan emin olun.

Giysiler : Giysilerde, battaniyelerde veya mobilyalarda bulunan belirli maddelere tepki olarak egzama oluyorsa bu maddelerden uzak durmakta fayda var. Cildinizi tahriş eden giysiler giymediğinizden emin olun.

Diyet : Bazı gıdalar egzamayı tetikleyebilir. Bu sizin için bir sorunsa, içindekileri okumak ve sorunlu gıdalardan kaçınmak, cilt reaksiyonlarını oluşma şansı olmadan önleyebilir.

Uyku : Bazı insanlar için yorgunluk ve uyku eksikliği egzama alevlenmelerini etkileyebilir.

Sıcaklık : Terleme egzama ile bağlantılıdır. Mümkün olduğunda oda sıcaklığınızı ayarladığınızdan emin olun. Ortam sıcaklığınızı kontrol edemeyeceğiniz birçok durum olacaktır.

Güneş kremi : Güneşe maruz kalmak bazı kişilerde egzamaya neden olabilir. Bu sizin deneyiminiz olduysa, güneş kremi cilt reaksiyonunuzu önlemeye yardımcı olabilir. Egzamanızı kötüleştirmeyen bir güneş kremi seçtiğinizden emin olun. Sağlık uzmanınız, kullanmanız için bir marka önerebilir.


Egzersiz : Birçok kişi egzersizin kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Sizin için doğru egzersiz türü, kişiliğinize ve fiziksel uygunluğunuza bağlıdır.

Egzama, birçok insanı etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Hayatınızın belirli dönemlerinde daha şiddetli egzamanız olabilir ve diğer zamanlarda büyük bir iyileşme yaşayabilirsiniz. Egzamanız fiziksel olarak rahatsız ediciyse veya başkaları tarafından görülüyorsa, başa çıkmakta zorlanabilirsiniz. İlaç kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Mümkün olduğunca tetikleyicilerden kaçındığınızdan emin olun.

Egzama ile yaşamak bir yük gibi hissedilebilir. Egzama sizin için sorunlu olabilir, ancak bu durumun yaşamınız üzerinde daha az etkisi olması için başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.