Egzersiz ve Beslenme... Biliyoruz ki kış aylarına yaklaşmamızın bir dezavantajı vücudumuzun verdiği sinyallerdir. Soğuk havalarda vücut ısınmak için yağlanmaya fazla meraklıdır. Tatlı, hamurişi istekleri hiç bitmez. İşte bu yüzden kilo kontrolü çok önemli. Beslenme ve egzersiz birleşimi sonucu vücudun bu isteklerine dur diyebilirsiniz.

Bilinen yanlışlarda bugün size egzersizden bahsetmek istiyorum. Öncelikle egzersiz ve spor birbirinden farklıdır. Bu yazı egzersiz yapanlar için geçerlidir.
  • Egzersiz sırasında kasların performansı için enerjiye ihtiyaç vardır. Egzersiz öncesi beslenme programınızda kompleks karbonhidratlara yer vermelisiniz.
  • Egzersiz öncesi sindirimi zor olan yağlı besinlerden uzak durun. Performansınızı olumsuz etkiler.
  • Sindirimi kolay besinler tercih edin. Gaz yapıcı-acılı-baharatlı-çiğ sebzelerin tüketimine dikkat edin. 1-2 saat önce besin tüketimini sonlandırın.
  • En az 4 porsiyon yağsız süt ve süt ürünleri tüketimi güçlü kas ve kemik fonksiyonları için önemlidir.
  • Kafeine dikkat!! Egzersi öncesi enerji ve mental olarak kafeine ihtiyacımız var fakat tansiyon, çarpıntı, gastrit ve uyku sorunları yaşıyanlar tüketim miktarına dikkat etmeli.
egzersize_yeni_baslayanlar_beslenme.jpg


Egzersiz sonrası aç kalma!! Kaslardaki karbonhidrat depoları için;

  • 200ml light süt + 100gr muz tüketmenizi tavsiye ederim.
Egzersiz sonrası protein barları tüketebilirsiniz.

SU : Egzersiz sırasında su kaybını önlemek için su tüketimini ihmal etmeyiniz. Suyun performansınıza etkisi büyük. Egzersizden 2 saat önce 500ml, sırasında 500ml su tüketimine özen gösteriniz.

Yeni başlayanlar için ufak bir hatırlatma daha, günlük protein alımını arttırmak için portein tozlarına yönelmenize gerek yok. Ek protein alımı kas yoğunluğu açısından oldukça önemlidir. Ancak egzersizde harcadığınız enerjiyi günlük beslenme programınızda tamamlamak mümkün. 1-1,5 g/kg/gün protein tüketimi yeterli olacaktır. Ekstra protein tozuna ihtiyacınız yok.

Dyt. Gamze KALELİOĞLU