Hamilelikte kültür mantarı tüketilir mi sorusuna uzman tarafından verilen genel cevap eğer yenmek istenen mantarın türü güvenilirse yenebilirdir. Ülkemiz mantar çeşitliliği açısından zengin bir ülkedir. Ülkemizde yenebilen bazı mantar türleri ise; imparator mantarı, kuzu göbeği mantarı, perstik mantarı, istiridye mantarı, sığır dili mantarı, şitake mantarı olarak gösterilebilir. Özellikle hamilelikte mantar zehirlenmesigeçirmek istemeyen kişilerin tek tercihi kültür mantarı olmalıdır.

hamilelikte_mantar_yemek_zehirlermi-600x400.jpg


Emziren Annelerin Kültür Mantarı Tüketmesinde Sakınca Var Mı?
Emziren anne kültür mantarı yiyebilirmi sorusunun cevabı kısaca evettir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda kültür mantarında herhangi bir zehrin izine rastlanmamıştır. Özellikle paketlenmiş kültür mantarlarının tüketilmesi emziren annelerin sağlığının korunması açısından daha garanti olacaktır. Kültür mantarı B vitamini, C vitamini ve çeşitli mineraller içerdiği için hamilelerin ve emziren annelerin tercih etmesi gereken zengin bir besindir. Ayrıca kültür mantarının en önemli özelliği karbonhidrat ve yağ oranı açısından düşük protein değerleri açısından yüksek olmasıdır. Et tüketme imkanı olmayan ve et yemeyi sevmeyenler tarafından et yerine tercih edilen mantar önemli bir protein kaynağıdır. Bununla beraber içeriğinde ki bu proteinlerin %70-%75’lik kısmı vücudumuz tarafından tamamen hazmedilmektedir.

hamilelikte_melki_cintar_mantari_yenir_mi-600x338.jpg


Hamilelikte Melki Tüketilir Mi?
Özellikle Çanakkale ve çevresinde mantar ile yapılan bir yemek türü olan melki, çıntar adıyla da bilinmektedir. Kuzey Ege çevresinde sevilen bu yemek melki ya da çıntar adıyla bilinen mantardan yapılmakta. Hamilelikte melki yenir mi sorusunun cevabı ise evettir. Bahar aylarında yağmurun yağmasıyla beraber ormanlarda ve dağlarda ortaya çıkan bu mantar türü çok lezzetli ve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kalsiyum, fosfor, demir mineralleri bakımından oldukça zengin olan melki mantarı ızgara, sote, kavurma gibi farklı şekillerde de tüketilmektedir.

hamilelikte_mantar_yemenin_faydalari-600x323.jpg


Mantarların Faydaları
Vejetaryenler ve veganlar tarafından et yerine tercih edilen mantarlar diğer sebzelere oranla çok daha fazla besin değerine sahiptir. Çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyen mantarlar vücudunuz için gerekli olan birçok aminoasiti size sağlar. Düşük kalorili bir besin olduğundan özellikle diyet yapanlarda tarafından da çokça tercih edilen mantarlar bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Hamileyken Kültür Mantarı Yiyenler Tıklayın !

Hamilelikte Elma Yemenin Faydaları Zararları Nelerdir? Tıklayın !

Hamilelikte Folik Asit Alabileceğiniz 7 Yiyecek Tıklayın !

Hamilelikte Süt İçmenin Faydaları Tıklayın !

Gebelikte Mandalina Yemenin Faydaları Tıklayın !


Hamilelikte Temel Besin Kaynakları Tıklayın !