Psikoloji dilinde her davranışın bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Gün içerisine fark etmeden yapmaktan korktuğumuz davranışların tanımlanmış hali olabilir. En ilginç ve okuduğunuzda kendinize "acaba?" diye sormanıza neden olabilecek davranışları sıraladık.

Klinomani

Yataktan çıkma korkusudur. Yunanca uyuma takıntısı anlamına gelir. Bu sendroma sahip kişiler gün içerisinde yataktan çıkmak istemezler. Devamlılık gösteren bir durumdur. Her zaman yatmak ve uyumak isteğinde olurlar.

Gamonami

En ilginçler arasında yer alan bir takıntıdır. Bu kişiler devamlı evlenme teklif etmek ister. Neredeyse her ilişkisinde kısa süre içerisinde evlenme teklif ederler. Sonuçları ise olumlu olmayabilir.

Demonomani

Kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğini düşünme takıntısıdır. Ciddi bir hal alabilir. Altında farklı psikolojik rahatsızlıkları olma ihtimali yüksektir.

Plagomani

Şarj aletinden uzak kalma korkusu olarak tanımlanabilir. Toplu yaşam alanlarında kafelerde devamlı şarj aleti için priz ararlar.

Trikotilomani

Saçlarını çekerek kendine zarar verme isteği olabilir. Bu kişiler sinirlendiklerinde kendilerine zarar verme eğiliminde olabiliyor. Kaşlarını çekmede bu kişilerde görülebilen bir durumdur.
  • Beğen
Reactions: yaniles