Saç beyazlamasının birçok nedeni olabilir. Stres ve aileden gelen genetik özellikler bu sorunun en önemli nedenleri arasında yer alır. Saçlarınızdaki beyazların oluşmasını engellemek ve erkenden müdahale edebilmeniz için bilmeniz gereken saç bakım önerilerini hazırladık.

Erken Yaşta Saç Beyazlamasını Engellemenin Yolları

saclari_isidan_korumak.jpg


Isıdan Korumak

Saçlarınıza ısı içeren saç şekillendirme işlemleri uygulamayın. Bu saçlarının kurumasına ve saç köklerinizin daha fazla çalışmasına neden olur. Sonuç olarak saç beyazlamasına neden olabilir. Kurutma makinasını kullanıyorsanız en az 20 cm uzaktan saçlarınıza ısı vermelisiniz.

b12_vitamini_sac_beyazlamasi.jpg


B12 Vitamini

B12 vitamini, kafa derisi sağlığını korur ve saçları beyazlara karşı korur. Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. B12 bakımından zengin olan taze meyve ve sebzeleri (maya, peynir, avokadolar, portakal, erik ve kızılcık) tüketin.

Biyotin Zengin Saç Ürünlerini Kullanın

Biyotin, saçlardaki doğal rengi koruyan doğal bir bileşendir. Böylece, genç yaşta beyazlarının oluşmasını engellemek için biyotin açısından zengin yiyecek maddelerinin (yulaf ve badem gibi) tüketin. Biyotin içeren ürünler ile dışarıdan saç bakımları ve saç maskeleri uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

Yağ Bakımı

Saç köklerinizin kurumasını engellemek için düzenli olarak saç bakım yağları uygulamalısınız. Güçlü olan saç kökleri rengini kaybetmeyecektir. Doğal bakım yağları saçlarınıza parlaklık, canlılık katarken saçlarınızın beyazlamasının da önüne geçebilmenize yardımcı olacaktır.

kina_sac_beyazlamasi.jpg


Kına

Doğal bir saç boyası olan kına saç renginizin korunmasına yardımcı olur. Böylece saç kökleriniz güçlenir ve beyazlamasını geciktirmiş olursunuz. Aldığınız kınaların katkı maddesi içermemesine dikkat etmelisiniz.

Doğal Ürünleri Tercih edin

Saçlarınızdaki beyazların önüne geçmenin en önemli yollarından biri de doğal ürünleri tercih etmektir. Saçın yapısını bozmayacak paraben, sülfat ve silikon içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.

Meditasyon Yapın

Saçlarınızın ve sizin sağlığınız için düzenli olarak meditasyon yaparak stresten arınmalısınız. Stres saçların beyazlamasından en az genetik faktörler kadar önemli bir nedendir. Düzenli olarak kendinizi rahatlatmak için sevdiğiniz hobileri yapabilirsiniz.