Evcil hayvanlar size çok yakın arkadaş olabilirler. Canlı oldukları için sizin dilinizde konuşamasalar da gözlerinden sizi sevdiklerini ve sizi anladıklarını fark edersiniz. Onlara yaklaşımınızda nelere dikkat etmeniz gerekir?

kopek_opmek.jpg


Kucaklamak ve Öpmek


Evcil hayvanları severken onları kucaklamak ve öpmek isteyebilirsiniz. Bu onlar için stresli bir durum olabilir. Bu hayvanların dünyasında olmayan bir kavramdır ve evcil hayvanınıza tuhaf gelecektir.

hayvani_uyandirmak.jpg


Sevmek İçin Uyandırmak

Onlarda tıpkı biz insanlar gibi uykuya ihtiyaç duyarlar. Yeni uyandıkların ve az uyuduklarında neşeli olmayabilirler. Eve misafir geldiğinde sevmek için onları uyandırmalarına izin vermeyin.

evcil_hayvan_bakimi.jpg


Sabit Bakışlar

Karşınızdaki insanın size bir şey söylemeden uzun süre sabit baktığında muhtemelen rahatsız olursunuz. Evcil hayvanlar içinde aynı durum geçerlidir. Bu onları strese sokabilir.

hayvana_bagirmak.jpg


Gıdalara Uzanan Hayvanları Azarlamak


Hayvanların içgüdüsel bir durumudur. Duygusal varlıklar olan hayvanları bu konuda azarlamak ve şiddet uygulamak yanlıştır. Gıdaları dolapta saklamak tüm bu sorunların önüne geçer.

evcil_hayvan_egitimi.jpg


Aynı Komut İçin Farklı Kelimeler Kullanmak

"Topu getirin!" ve "Oyuncağın nerede?", Evcil hayvanınızın beyninde tamamen farklı şeyler olarak kaydedilir. Bu durum evcil hayvan için kafa karıştırıcı olacaktır.

evcil_hayvan_bakarken_yapilan_hatalar.jpg


Hayvana Hareket Ortamı Sağlamamak


Hayvanlar, insanlar kadar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Kedi veya köpeğinizi kısa yürüyüşlere çıkarmalısınız.

kedi_kopek_bakimi.jpg


"Sorun değil" Demelisiniz


Kötü bir şey geldiğinde evcil hayvanlarımız daima hissediyor. Kedi ya da köpeğiniz banyo yaptırmaktan korkarsa, suyun açtığınızda koşabilir ve gizlenebilir. Onları rahatlatacak davranışlarda bulunun.

evcil_hayvanla_kendi_yiyecegizi_vermek.jpg


Kendi Yiyeceklerinizi Paylaşmayın

Evcil hayvanlar için hazırlanan gıdalar farklı olmalıdır. Sağlıklı kalabilmeleri için kendi gıdalarınızı paylaşmamalısınız.

evcil_hayvan_mama_kabi.jpg


Kendi Mama Kabı Olmalıdır

Evcil hayvanınıza ait bir mama kabı olmalıdır. Birkaç evcil hayvanınız varsa hangisinin kendisine ait olduğunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

evcil_hayvan_hata_yapinca_bagirmak.jpg


Her Hatada Hayvana Bağırmak

Evcil hayvanlarımızın da duyguları var. Yanlış yaptıklarını ve suçlu veya utanmış hissedebilirler. Bir evdeki hayvanı yetiştirmek sizin görevinizdir, hatalarınız için onu suçlayamazsınız.

asiri_mama_vermek.jpg


Aşırı Mama Bırakmak

Eve geç gelme ihtimalinize karşı bırakacağınız gıdaları hayvan birden tüketebilir ve bu onun için zararlıdır. Saatinde ve yeteri kadar gıda alması gerekir.

evcil_hayvan_tuvalet_egitimi.jpg


Eğitim Zamanı

Kedi ve köpek yavrularının küçük dönemde eğitilmesi gerekir. Ne kadar erken eğitmeye başlarsanız o kadar çabuk kavrayabilir.

evcil_kedi_yanliz_birakmak.jpg


Uzun Süre Yalnız Bırakmayın

Yalnız kaldığında uyuyabilir ya da oyun oynayabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizden uzak kaldıklarında birkaç saat sonra üzgün olabilirler.

evcil_hayvana_sevgi_gostermek.jpg


Sevgi Vermeniz Gerekir

Evcil hayvanları beslemek ve bakımlarını yapmak onlar için yeterli olmayacaktır. Onlarla zaman geçirmeli ve onları sevmelisiniz.