Çocuklar dış dünyaya karşı korunmasızdır. Sizin desteğinize ve hayata hazırlamanıza ihtiyaç duyarlar. Ailelerin korumacı tavırları bazen aşırıya kaçıyor. Özelliikle son dönemlerde anneler arasında hızla yaygınlaşan evhamlı anne sendromu bunun en belirgin örneğidir.
evhamli_anne.jpg


Çocuğa sürekli zarar geleceğini düşünen, her düştüğünde aşırı korkan ve bağıran, en küçük hastalıkları abartan anneler var. Telaşlı anneler çocuğun parkta arkadaşları ile kaynaşmasına ve sosyalleşmesine izin vermeyerek onu dış dünyanın tehlikelerinden koruduğunu düşünebilir.

Evhamlı anneler çocukların dışarıdaki mikroplardan korurken onların daha fazla hastalanmasına neden olabilir. Küçük çocukların kolay hastalanabileceğini ve her hastalığın çok ciddi olmadığını unutur. Bu durum anneler açısından da oldukça yorucudur. Anne sürekli çocuğa odaklı yaşadığı için iş yerinde yada sosyal hayatında devamlı huzursuzdur. Çocuğa başka biri bakıyorsa sürekli arar ve kendi gününü daha yorucu bir hale getirir.

Evhamlı anneler çocuğun 3 yaşından itibaren kendi birey olma becerilerinin geliştiğini dikkate almalıdırlar. Her işini ailelerin yaptığı çocuklar ileride özgüven eksikliği, sorumluluktan uzak davranışlar sergileme eğilimde olabilirler.

Aşırı takıntılı hale gelmiş annelerin çocuğun sağlıklı gelişimi kendi psikolojik sağlıkları için profesyonel destek almaları gerekmektedir.
  • Beğen
Reactions: Esrayklmz