Evlilikten sonra kilo alan çiftler genellikle eleştiri oklarının hedefi haline gelir. Peki evlenince neden kilo alınır? Şişmanlık bulaşıcı mıdır?

Evliliğin ilk aylarından sonra çiftlerde kilo artışı olabilir. Dünya genelinde yapılan araştırmalar evlenen çiftlerin birlikte daha fazla kilo aldığını kanıtlıyor. Kilo almak bulaşıcı bir durum değildir ancak obezitenin sosyal çevreler üzerinde etkili olduğu biliniyor.

Çiftler aynı eve taşındıktan sonra sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinde genellikle birlikte oluyorlar. Yemek düzenindeki bu değişiklikler kilo alımına neden olabiliyor. Sağlıklı beslenme düzenine geçilmesi, akşam atıştırmalıkları gibi nedenler kilo problemlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Evli çiftlerin kilo almaya başlamasının en önemli nedenlerinden biri de fiziksel görünümlerine eskisi kadar önem vermemeleri oluyor. Birçok çiftte görülen bu durumda iki tarafta kilo almaya başlayınca sorun olarak görülmüyor. Evlenmeden önce hayatındaki kişiye daha çekici görünmek isteyen bireylerde evlendikten sonra bu konu önemsenmemeye başlıyor.

Evlendikten sonra kilo almaya başlayan çiftler zayıflama karar verdikten sonra birlikte hareket ettiğinde bu konuda daha başarılı oluyor. Birbirlerini teşvik eden çiftler, spor programına uyulması ve diyetin bozulmamasında eşlerine destek oluyor.
  • Beğen
Reactions: Kalbimmavi