Havadaki değişikliklerin yıl boyunca atopik dermatitinizi nasıl etkileyebileceğini keşfedin ve her mevsimde alevlenmeleri önleyebileceğiniz yolları öğrenin. Atopik dermatiti olan kişilerde kırık bir cilt bariyeri vardır, bu nedenle çevrenin unsurları cildi etkileyebilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir. Bu, aşırı soğuk veya sıcaklıktaki ani değişiklikleri içerir. Çok soğuk hava ve rüzgar cildi kurutur.

Atopik Dermatit Tedavisi​

Atopik Dermatit Tedavisi Egzama
Çok sıcak veya nemli hava, atopik dermatiti kötüleştirebilecek tuzlar içeren terlemeye neden olur. Farklı mevsimler ve hava durumu modelleri farklı insanlar tarafından farklı şekilde tolere edilir ve hangilerinin sizin için zor olduğunu bilmek önemlidir. Her mevsimin atopik dermatiti nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve bu zamanlarda onu yönetmek için ipuçları alın.

Kış Ayı Atopik Dermatit İpuçları​

Atopik Dermatit Tedavisi Egzama

Kış, atopik dermatiti olanlar için genellikle en zor mevsimdir ve bu birçok faktöre bağlıdır. Bu mevsimdeki düşük nem oranı, kırılan cilt bariyerinden kaynaklanan nem kaybı nedeniyle zaten çok kuru olan cildi kurutur. Rüzgar cilde de kurutuyor. Ayrıca, sıcak ve soğuk ortamlar arasında sık sık geçiş vardır: soğuk ve rüzgâr dış mekanlardan merkezi olarak ısıtılmış iç mekanlara (bu da binada kuru havaya neden olur). Kış ayrıca, atopik dermatiti toz akarları tarafından tetiklenen insanlar için zorlu bir mevsimdir ve bu genellikle insanların bu soğuk mevsimde zamanlarının çoğunu geçirdikleri iç mekanlarda bulunur. Daha tahriş edici kumaşlardan yapılmış ağır giysiler giymek de kışın atopik dermatiti yönetmenin zorluklarına katkıda bulunabilir. İşte bu sezon boyunca cildinizi kontrol altında tutmanız için bazı ipuçları:
 • Dışarıda eldiven giyin. Eldivenler cildinizi soğuk ve rüzgarın kuruyan etkilerinden korur. Yün gibi kaşıntılı malzemeler yerine yumuşak koruyucu malzemeden yapılmış eldivenler kullanın.
 • Ilık su ile kısa duşlar alın. Banyo yapmaktan ve uzun sıcak duşlardan kaçının. Sıcak su cildi kurutabilir ve özellikle soğuk bir ortamdan gelirken atopik dermatit semptomlarını tetikleyebilir. Cildinizi bir bezle ovmaktan kaçının. Duş sonrası nemli cilde nemlendirici uygulayın.
 • Güneş kremi uygulayın. İnsanlar genellikle kışın güneş kremi sürmeyi düşünmezler, ancak güneşe maruz kalmak hangi mevsimde olursa olsun cildinize zarar verebilir. Kimyasal güneş kremleri cildi tahriş edebileceğinden, atopik dermatiti olan kişiler mineral (veya fiziksel) güneş kremi kullanmalıdır. Mineral güneş koruyucusunda yaygın olarak bulunan aktif bileşenler arasında çinko oksit ve titanyum dioksit bulunurken, kimyasal güneş koruyucusunda yaygın olarak bulunanlar arasında oksibenzon, avobenzon, oktizalat, oktokrilen, homosalat ve oktinoksat bulunur.
 • Yün gibi kaşıntılı giysilerden kaçının. Yün giyiyorsanız, cildinizi örtmek için altına pamuklu giysiler giyin.
 • Evinizi rahat ve tutarlı bir sıcaklıkta tutun. Geceleri terlemeyi önlemek için termostatları düşük tutun ve uyku için ince pijamalar giyin.
 • Ev içi alerjenlerden kaçının. Evcil hayvanları yatak odanızdan uzak tutun ve mümkünse halıları çıkarın. Düzenli olarak zeminleri süpürün ve yatakları yıkayın.

Yaz Ayı Atopik Dermatit İpuçları​

atopik_dermatit_cilt_yanmalari_tedavisi.jpg

Atopik dermatiti olan birçok kişi kışın daha çok acı çekerken, bazıları terlemeye yol açan nem nedeniyle yazın daha zor anlar yaşar. Sıcaklığın kendisi de bir tetikleyici olabilir. Isı, vücut ısısını düzenleme çabasıyla kan damarlarını daha büyük (veya genişlemesi) için uyarır. Genişlemiş kan damarları, atopik dermatitin temel itici güçleri olan inflamatuar hücrelerin daha fazla hareketine izin verir. Yaz aylarında atopik dermatit alevlenmesini önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:
 • Vücut ısınızı düzenli tutun. Bol su için, klimalı olmayan yerlerden uzak durun ve dışarıda gölgede kalın.
 • Güneşte çok fazla zaman geçirmeyin. Kendinizi kıyafet ve şapka ile koruyun. Mineral bir güneş kremi kullan.
 • Nefes alabilen kumaşlardan bol giysiler giyin. Emici gömlekler ve pamuk gibi.
 • Terledikten sonra mümkün olan en kısa sürede duş alın ve kıyafet değiştirin.
 • Yüzerken önlem alın. Atopik dermatiti olan kişilerin, cildinin havuzlardan ve tuzlu sudan nasıl etkilendiğinin farkında olması önemlidir. Bazıları için yatıştırırken bazıları için rahatsız edici. Yüzmenin alevlenmesini önlemek için atabileceğiniz önlemler var. Yüzmeden yaklaşık bir saat önce kalın bir krem veya hafif merhem tabakası uygulayın. Vücut ısısını düzenlemek için yüzmeden önce ve sonra su için. Hemen ardından duş alın (ılık suyla). Yüzme ve duşun kuruma etkilerini dengelemek için üç dakika içinde bol miktarda nemlendirici uygulayın.

Geçiş Sezonları​

Sonbahar ve ilkbahar geçiş mevsimleri olarak kabul edilir, havanın bir önceki mevsim ile yaklaşan mevsimin bir kombinasyonu olabilir, bazen aynı gün içinde. Sıcaklıktaki bu ani değişiklikler, atopik dermatiti olan kişilerin cildini kötüleştirebilir. Sıcak ve soğuk havada atopik dermatiti yönetmek için önceki bölümlerdeki ipuçlarını izleyin. Bu mevsimler, çevredeki alerjenler nedeniyle de zor geçer. Atopik dermatitiniz mevsimsel alerjenler tarafından tetikleniyorsa veya hava durumu değiştiğinde, hazırlıklı olmak ve mevsimler değiştikçe bir plan yapmak en iyisidir. Tetikleyicilerden mümkün olduğunca kaçının. Antihistaminikler, alerjik konjonktivit gibi alerjik semptomlara yardımcı olabilir, ancak atopik dermatitin altta yatan nedenini ele almaz.