Fetal Akciğer Gelişiminin 5 Aşaması

Rahminizde büyüyen bir bebek mucizevidir ve küçük bir hücre grubunun nasıl güzel bir bebeğe dönüştüğünü görmek gerçekten şaşırtıcıdır. Bununla birlikte, çeşitli organların oluşum süreci çok karmaşıktır ve hamile kaldığınız anda başlar. Bebeğinizin anne rahmi dışında yaşamını sürdürmesine yardımcı olan en önemli gelişmelerden biri de akciğerlerin gelişmesidir. Fetal akciğer gelişiminin nasıl gerçekleştiğini ve daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki makaleye göz atın.

Fetal Akciğer Gelişimi Nedir?​


Bir fetüsün akciğerlerinin ne zaman gelişmeye başladığını merak ediyorsanız, bebeğinizin akciğerleri yaklaşık dört haftalık gebelik döneminde gelişmeye başlar - bu embriyonik evre civarındadır. Gelişimin ilk aşamalarında, bebeğinizin yalnızca bazı farklılaşmamış hücreleri olabilir. Ancak zaman geçtikçe bu farklılaşmamış hücreler benzersiz katmanlara ayrılmaya başlar ve böylece fetal akciğerler gelişmeye başlar.

Fetal Akciğer Gelişim Aşamaları Nelerdir?​


Fetal akciğer gelişimi genel olarak beş aşamada sınıflandırılabilir. Tüm bu aşamaları aşağıdaki paragraflarda kısaca tartışacağız:
fetal_akciger_gelisimi.jpg

1. Embriyonik Aşama​


Bu aşama, gebelik yaşının dördüncü ila beşinci haftası civarında başlar. Bu aşamada, dallanan iki tomurcuk vardır. Biri akciğerin sağ kısmının oluşumuna yardımcı olur; diğeri ise sol parçanın oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca sadece bu evrede ön bağırsaktan gırtlak (gırtlak) ve soluk borusu (trakea) gelişmeye başlar.

2. Psödoglandüler Aşama​


Bu aşama, altıncı hafta civarında bir yerde başlar ve on altıncı haftaya kadar uzanır. Bu aşamada, akciğer tomurcukları, bağımsız bir solunum birimine dönüşmek için birkaç küçük birime ayrılır. Bu, kanı oksijen için akciğerlere taşıyan çeşitli kılcal damarları ve bronşiyolleri içerir.

3. Kanaliküler Faz​


Bu evre 17. hafta civarında başlar ve 25. gebelik haftasına kadar sürer. Bu aşamada gerçekleşen ana gelişme, akciğerler içinde önemli bir bariyer geliştirmeyi içerir. Bu bariyer, oksijenin solunum kılcal damarlarına kan sağlamasına yardımcı olur ve ayrıca karbondioksitin solunum kılcal damarlarından kaçmasını kolaylaştırır. Zaman geçtikçe gaz taşıyan dokular ile hava taşıyan dokular arasında ayrım yapmak kolay olabilir.

4. Sakküler Faz​


Bu aşama gebeliğin 25. haftası ile 36. haftası arasında başlar. Akciğer dokularının birbirine yapışmasını, nefes verme sırasında yırtılmasını veya sıkışma durumunda kendilerine zarar vermesini engelleyen sabunlu bir sıvı olan sürfaktan oluşumu başlar. Yetersiz yüzey aktif madde oluşumu ile doğan bebeklerde solunum sorunları ve diğer solunum sorunları gelişebilir.

5. Alveolar Faz​


Bu, fetal akciğer gelişiminin son aşamasına işaret eder ve bu aşama doğumdan önce başlar ve erken çocukluk dönemine kadar devam eder. Bu aşamada dokuların akciğerlere gaz taşımasına yardımcı olan daha fazla yüzey aktif madde ve alveoller (hava keseleri) oluşur. Bu, bebek büyüdükçe akciğerlerin daha fazla hava hareketinde daha yetkin olmasına yardımcı olur.
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk