Fibromiyalji tanımı, neden kaynaklandığı ve tedavisinin nasıl yapılacağı son dönemlerde oldukça artan bir rahatsızlık olan Fibromiyalji için sıkça yapılan araştırma başlıkları olarak göze çarpmaktadır. Fibromiyalji nedir sorusuna verilecek yanıt, kişinin geceleri yeterli miktarda (8-9 saat) uyumasına rağmen sabah kalktığında kendini oldukça yorgun hissetmesine ek olarak bu yorgunluğa romatizmal iskelet ve kas sistemi ağrılarının eşlik etmesi olarak verilebilir. Bir diğer adı yumuşak doku romatizması da olan Fibromiyalji kronik ağrı sendromu ve yorgunluk hastalığı olarak da nitelendirilebilir.

Fibromiyalji_nedir_tedavisi-600x331.jpg


Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Çok kolay belirti veren bir hastalık olan Fibromiyalji belirtileri, sabahları yataktan kalkamama olarak başlayan kronik yorgunluğun yanında;

  • Halsizlik
  • El ve ayaklarda karıncalanma
  • Vücudun bazı noktalarında aşırı hassaslık
  • Çarpıntı
  • Nefes almakta zorluk yaşama, nefes darlığı
  • Kulak çınlaması olarak ortaya çıkmaktadır.
Fibromiyalji_ataklari_neden_olur_tedavisi-600x356.jpg


Fibromiyaljinin Yol Açtığı Olumsuzluklar
Fibromiyaljinin yol açtığı en yoğun sıkıntı hastanın yaşam kalitesinde ortaya çıkan olumsuzluklardır. 2017 verilerine göre her 100 kişiden 3’ünü etkileyen Fibromiyalji hastaları yaşadıkları sıkıntılara ek olarak vücutlarının bazı noktalarında oldukça hassasiyet de yaşayabilmektedir. Aynı zamanda hastalık ortaya çıktığı andan itibaren hastadaki stres faktörü de hastalık için en olumsuzluklar yaratmakla beraber Fibromiyalji görülme sıklığı kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazladır.

Fibromiyalji_tedavisi-600x337.jpg


Stres Faktörü Hastalığı Tetikleyebilir!
Fibromiyalji tedavi edilse dahi kişinin yoğun stresli olduğu dönemlerde tekrarlama gibi kötü bir özelliğinin de unutulmaması gerekmektedir. Bu nedenle Fibromiyalji tedavisi için, hastaların ruhsal anlamda tedavi edilmesi de oldukça önemli bir başlık olacaktır. Fibromiyalji tedavisi için hastanın yaşam tarzının değiştirilmesi yanında, doğru teşhis, ilaç tedavisi ve hastayı stresten uzak tutma gibi hususlar oldukça önemli ayrıntılar olacaktır. Hastalığın tedavisi yanında tekrar etmemesinin sağlanması da çok önemlidir.

Yoksa siz de fibromiyalji misiniz? Tıklayın !

Fibromiyalji Ağrılarıyla Baş Etme Yöntemi Tıklayın !

Fibromiyalji Rahatsızlığı Olanların Paylaşım Alanı Tıklayın !