Sizin için harika, sağlıklı gece atıştırmalık listesi hazırladık. İyi bir gece uykusu için elimizden gelen en iyi çabalarımıza rağmen geceleri çok sık dönmemizi sağlayan önemli bir faktör var. : Açız. Bu yüzden, bulabildiğimiz artıklar için mutfağa baskın yapmaktan ve buzdolabının ışığında yemek yemeye kendimizi teslim etmek yerine sağlıklı gece atıştırmalıklarımıza göz atın. Sonuçta, gece geç saatte yemek yemenin kilo kontrolünü zorlaştırabileceğine dair artan bilimsel kanıtlar var. Neyse ki, gerçekten acıktıysanız, 200 kalorinin altında küçük, besin açısından zengin bir atıştırmalık genellikle geceleri iyidir.

Özellikle geceleri her zaman sağlıklı beslenme seçimleri yapmak zordur. Ama olay şu: Kilo vermeye çalışıyorsanız, yatmadan önce atıştırmak tam olarak en sağlıklı hareket değildir.

Sağlıklı Gece Atıştırmalıkları​


1. Peynir​

gece_atistirmalari_peynir.jpg
Harvard'dan bilim adamları, çok fazla yemenin uyku için açlık kadar sorun olabileceği konusunda uyarıyorlar, bu yüzden geceleri hafif bir şeyler yemeyi tavsiye ediyorlar. Örneğin, tat reseptörlerini tatmin etmek için yeterli tada sahip olan ve vücudun sindirmesi çok zor olmayan birkaç dilim peynir yemeyi tavsiye ediyorlar.

2. Yoğurt​

saglikli_gece_atistirmalik_yogurt.jpg
Beslenme uzmanlarına göre ev yapımı yoğurt, çok fazla yağ içermediğinden ancak çok fazla protein içerdiğinden gece atıştırması için mükemmeldir. Yapılan araştırmalara göre yoğurttaki protein sizi tok hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun gündüzleri daha fazla kalori yakmasına da yardımcı olur.

3. Kraker​

uyumadan_once_yemek.jpg
Kepekli krakerler (tüm normal krakerler değil) sağlıklı uykuya çok fazla zarar vermeden yenebilir. Sizi daha uzun süre tok tutan sözde yavaş karbonhidratlar içerirler.

4. Patlamış Mısır​

patlamis_misir_saglikli_mi.jpg
Gece atıştırmalıkları sevenlere tuzsuz bir kase patlamış mısır yemelerini tavsiye ediyor. Bu tür atıştırmalıklar vücut şeklini hiç etkilemeyecektir. Üzerine karabiber veya sarımsak ekleyerek patlamış mısırı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

5. Yumurtalar​

gece_yumurta_yenir_mi.jpg
Haşlanmış yumurta sadece 75 kcal içerir ve bir gece atıştırması için harikadır. Böyle bir atıştırmalık, sabaha kadar açlığı unutmanıza izin verecek ve belinizde ekstra yağlara dönüşmeyecektir.

6. Sebzeler​

gece_atistirmaliklari.jpg
Sebze salatası gibi önceden bir tabak çeşit hazırlar. Sizi sabaha kadar tok tutacak türden karbonhidratlar içerdikleri için yeşil sebzeler yemenizi öneririz.

7. Tarçınlı elma püresi​

tarcinli_elmali_puresi_atistirmalik_beslenme.jpg
Geceleri tatlı yemek yemek isteyenlere tarçınlı elma püresi yemeyi öneriyoruz. Bir avuç kuru üzüm de ekleyebilirsiniz. Bu atıştırmalık sadece çörek ve çörekler için özleminizi öldürmekle kalmayacak, aynı zamanda yemeye başlamanızı sağlayan oreksin seviyesini de azaltacaktır.


8. Bir bardak vişne suyu​

kalite_uyku_icin_icecek.jpg
Tabii ki doğal vişne suyunu kastediyoruz. Sizi gerçekten doyurmayabilir, ancak araştırmalar bu meyve suyunun uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, daha derin ve uzun hale getirdiğini göstermektedir.

9. Muz​

yatmadan_once_muz_yemek.jpg
Bu meyve oldukça hızlı sindirilmesine rağmen gece boyunca sizi ikinci kez uyandırması pek olası değildir. Mesele şu ki muz, rahatlamamıza yardımcı olan çok miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıca farklı araştırmalara göre uyku kalitesini artıran melatonin içerir.

En Kötü Gece Atıştırmalıkları​

  • Unlu mamuller ve tatlılar gibi basit karbonhidratlar sizi kesinlikle sabahları üzecek ve ekstra kilolara dönüşeceklerdir.
  • Alkol vücudu kurutur ve ateşe neden olabilir. Ayrıca gece tuvalete gitmek için kalkmanız gerekecek.
  • Tuzlu ve baharatlı yiyecekler geceleri bir bardak su içmek için uyanmanızı sağlayabilir. Ve bundan sonra tekrar uyumak zor olabilir.

Gece atıştırmak için kalkar mısın? Eğer gece kalkarsan, hangi yiyecekleri yersin? Aşağıdaki yorum bölümünde bize anlatın.
  • Beğen
Reactions: Boncuklym