Çeyiz Türk evlenme geleneklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Günümüzde eskisi kadar önemli olarak görülmese de geleneksel çeyizin vazgeçilmez parçaları nelerdir? Çeyizde mutlaka olması gereken eşyalar olarak düşünülen parçaları sizin için hazırladık.

Geleneksel çeyizin vazgeçilmez parçaları

Çeyiz, gelin ya da gelinin ailesi tarafından evlilik öncesinde yeni evinde kullanması için hazırlanan eşyalardır. Çeşitli ev ve kişisel eşyalardan oluşur. El işi yeni gelin çeyizlerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. Geçmişten günümüze değişkenlik gösteren ürünleri içeren ancak hala yaygın olarak hazırlanan yeni gelin çeyizlerinin en vazgeçilmez parçalarını hazırladık.

Çeyiz Sandığı

Çeyizlerin en önemli parçalarından biridir. Genellikle ahşaptan yapılır. En değerlisinin ceviz ağacından olduğu söylenen çeyiz sandıklarının günümüzde çeşitli alternatifleri bulunur.

El İşi Örgüler

Kadınların müthiş el becerilerini sergilediği el iş örgüler büyük bir emek ve zaman gerektiren parçalardır.

dantel.jpg

Dantel Takımları

Kullanımı azalmış olan dantel takımları günümüzde de çeyiz sandıklarının en değerli parçaları arasında yer alıyor. Uzun uğraşlar ile bir sanat olarak sayılabilecek örnekleri bulunur.

Ayna Tarak Takımları

Günümüz çeyiz setlerinin içinde makyaj malzemeleri yer alır ancak makyaj malzemelerin olmadığı dönemlerde her çeyiz setinde bir ayna tarak takımı olurdu.

Çeyiz Bohçası

Kız isteme merasiminden sonra ailelerin karşılıklı hediyelerinin sarıldığı beyaz kumaştır. Genellikle saten kumaşların üzerine işleme şeklinde kullanılır.

ceyiz_mutfak.jpg

Mutfak Eşyaları

Yeni gelinin evinde kullanabileceği küçük mutfak eşyalarından oluşur. Eskiden sini, tencere gibi önemli parçalardan oluşurken günümüzde birkaç parça yemek takımı olarak yerini alıyor.