Alışverişe çıktığınızda aldığınız besinlerin tazeliğini dikkatli baktığınızda fark edebilmeniz mümkün. Sizin için bazı püf noktalarını araştırdık. Alışverişlerinizi güvendiğiniz market yada pazarlardan yapmaya özen gösterin.

Gıdaların Taze Olduğunu Anlamanın Yolları
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (4).jpg


Tavuk
Taze tavuk etinin rengi sarımsı değil pembe olmalıdır. Üzerindeki yağlı gibi görünen beyaz çizgiler ise kümes hayvanlarına büyüme hormonu enjekte edildiğini ve tavukların ağırlığının çok hızlı bir şekilde arttığı anlamına geliyor.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (5).jpg

Süzme Peynir
Bir damla iyot, süzme peynirinizin içinde nişasta olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Nişasta varsa leke derin mavi olur ve yoksa renk sarı veya kahverengi kalacaktır.

gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (6).jpg


Bal
Düz bir tabağın içerisine biraz bal dökün. Doğal balın yapısı daha katıdır ve çabuk dağılmaz. İçinde yapay şeker olan bal ise daha akışkandır ve çabuk dağılır.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (7).jpg


Krema
Kremanın bitkisel yağ içerdiğini kontrol etmek için bir kaşık krema bir bardak sıcak suya karıştırın. Kalitesiz bir ürün beyaz pullar üretecektir. Gerçek krema homojen kalın bir sıvı haline gelecektir.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (8).jpg


Dondurulmuş Sebze ve Meyveler
Dondurulmuş bir pakette kar veya buz parçası olup olmadığını kontrol edin. Varsa, düzgün bir şekilde saklanmamış demektir. Doğrusu resimdeki gibi olmalıdır.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (9).jpg


Balık
Taze balıkların bulutlu gözleri olmamalı ve sağlıklı solungaçlar daima parlak kırmızı renkte olmalıdır. Cildi doğal olarak metalik bir parıltıya sahip olmalı ve pullar vücuttan ayrık durmamalıdır.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (10).jpg


Et
Et seçerken, parmağınızla bastırın. Taze et parmak izinizin kaybolmasına yetecek kadar sağlam olmalıdır.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (1).jpg


Yeşil Yapraklı Sebzeler
Sebzelerin taze olup olmadığını anlamak için demet halinde elinize alın. İçerisinde hala doğal suyu bulunan sebzenin dik durması gerekir.
gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (2).jpg


Peynir
Bitkisel yağlar içeren peynirleri kestiğinizde kolay parçalanır. Doğal hayvansal yağlarda bu durum olmaz.

gidalarin_taze_olup_olmadigi_anlamak (3).jpg

Dondurma
Kalitesiz dondurma uzun sürede erir ve sıvı bir hal alır. Kaliteli bir dondurma ise eridiğinde bile tamamen sıvı hale geçmez.