Globulin değerlerini tespit etmek için globulin testi yapılmaktadır. Test sonuçları normal değerin altında çıkarsa globulin düşüklüğü, yüksek çıkarsa globulin yüksekliği teşhisi konulmaktadır. Globulin testleri kan testi şeklinde yapılmaktadır. Damardan kan alınarak uygulanan globulin testleri sayesinde birçok hastalığın teşhisi yapılabilir. Globülinin dört farklı tipi bulunmaktadır. Bu tipler alfa 1, alfa 2, gama ve beta olarak ayrılmaktadır. Farklı tip globülinler için farklı test uygulamaları yapılmaktadır.

Vücuttaki globulin ve albümin değerlerinin ölçülebilmesi için total protein testi yapılmaktadır. Gama globülinler ve diğer proteinlerin ölçülmesi için serum protein elektroforez testi yapılmaktadır. Serum globulin elektroforez ve total protein testleri de genel değerleri ölçebilmek için yapılmaktadır.

globulin_yuksekligi_dusuklugu_normal_degerleri-600x600.jpg


Globulin Nedir?
Globulin kanda bulunan bir protein grubudur. Karaciğerde bulunan globulin bağışıklık sistemi tarafından üretilmektedir. Globulin protein gruplarının görevleri;

  • Karaciğerin fonksiyonlarının düzenli şekilde çalışmasını sağlamak,
  • Kanın pıhtılaşmasını engellemek,
  • Enfeksiyonlarla savaşmak olarak sıralanabilmektedir.
Globulin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur?
Globulin testleri sonucunda kanda düşük miktarda globulin oranı bulunuyorsa bu durum böbrek ya da karaciğerlerin fonksiyonunda bir sorun olduğunu göstermektedir. Globulin düşüklüğü nedenleri arasında en önemlisi böbrek ya da karaciğerlerde oluşan fonksiyon bozukluklarıdır. Globulin düşüklüğü belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Göz çevresinde ve ciltte sararmalar
  • Bulantı ve kusma
  • Enerjide düşüş ve halsizlik
  • Karında şişlik ve ağrı
  • İdrarın koyu renkli olması
  • Ciltte kaşıntı
Globulin Yüksekliği Nedir, Neden Olur?
Globulin yüksekliği kanda normal değerlerin çok üstünde globulin bulunmasıdır. Globulin yüksekliği nedenleri arasında viral hepatit B ya da C, HIV, bağışıklık sistemi hastalıkları ve iltihaplı eklem ağrıları bulunmaktadır. Bazı kişiler globulin yüksekliği kötü huylu lenfoma ve belirli kanser türlerinin habercisi de olabilmektedir.

Kanda Kreatinin Yüksekliği Sebepleri Nedir? Tıklayın !

CRP Yüksekliği Neyi İfade Eder? CRP Normal Değeri Kaçtır?Tıklayın !

MPV Nedir? MPV Yüksekliği Düşüklüğü Tehlikeli Mi? Tıklayın !

Hamilelikte PLT Yüksekliği Nedir? PLT Yüksekliği Sonucu Neler Meydana Gelebilir? Tıklayın !