Hamilelikte ilk üç aydan itibaren başlayan kaşıntılar anne adaylarının gece uykusundan uyanmasına neden olabilecek kadar şiddetli olabilir. Gebelik ile artan progesteron hormonunun etkisi ile şiddetli kaşıntılar oluşur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu kaşıntılar azalabilir. Kaşıntının önemli nedenlerinden biri de artan vücut ağırlığına bağlı olarak derinin gerilmesidir.

Deride oluşan kızarıklıklar, dökülmeler için düzenli olarak duş sonrasında bakım yağı uygulamanız gerekir. Gün içerisinde cildinizde kuruluk hissettiğinizde E vitamini içeren nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz. Çok şiddetli kaşıntılar ile başa çıkamadığınızda kaşınan bölgeye biraz limon uygulayabilirsiniz. Limon uygulamasını pamuk ile yapabilirsiniz. Göbeğinize uygulamayın.

Karın bölgenizdeki kaşıntıların nedeni hızla şişen göbek derisinin gerilmesi olacağı için çatlak önleyici özel yağlar kullanabilirsiniz.

Gebelik dönemindeki kaşıntılarınız aşırı rahatsızlık vermeye başladıysa kısa süre içerisinde doktora başvurmalısınız. Kronik rahatsızlıkların habercisi olabilecek bu şiddetli kaşıntılar önemlidir. Gebelik döneminde kullandığınız yağ ve kremlerde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.