Hamilelikte mide yanmasına ne sebep olur?

Mide ekşimesi, mide yanması, reflü, hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur. Hormonlarınızdaki ve vücut şeklinizdeki değişiklikler asit reflüsü ve mide ekşimesine katkıda bulunabilir. Birkaç diyet ve yaşam tarzı değişikliği semptomları önleyebilir ve hafifletebilir.

Mide ekşimesi, göğsünüzde yanma hissinin olduğu zamandır. Rahatsız edici his boğazınızı yukarı doğru hareket ettirebilir. Ayrıca boğazınızın arkasında acı veya ekşi bir tada sahip olabilirsiniz. Buna “mide ekşimesi” denmesine rağmen, kalbinizle ilgili değildir. Mide asidi midenizden yemek borunuza hareket ettiğinde ortaya çıkan asit reflüsü nedeniyle olur. Yemek borusu, midenize yiyecek, sıvı ve tükürük taşıyan tüptür. Yemek borusu ve mide arasında alt özofagus sfinkteri (LES) adı verilen bir kas bulunur. Yiyeceklerin geçmesine izin vermek için açılır, sonra kapanır, böylece asit yemek borunuza geri gitmez. Ancak LES düzgün kapanmazsa asit yemek borunuza geçerek mide ekşimesine neden olabilir.

hamilelikte_neden_reflu_olur_mide_eksimesi.jpg

Hamilelikte mide ekşimesi neden olur?​

Mide ekşimesi , kadınların hamilelik sırasında yaşadığı yaygın bir semptomdur. Değişen hormonlar ve vücut şeklindeki değişimler mide ekşimesine neden olabilir.

Hamilelikte asit reflü nedir?​

İnsanlar "mide ekşimesi" ve "asit reflü" terimlerini aynı anlama gelmek için kullanırlar. Ama farklı tanımları var:
  • Asit reflü , LES'in gerektiği gibi sıkılmamasını ifade eder. Bu, mide asidinin midenizden yemek borunuza gitmesini sağlar. (Gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH , şiddetli bir asit reflü şeklidir.)
  • Mide ekşimesi, göğsünüzde ağrı veya yanma hissi, asit reflü belirtisidir.
Kadınlar hamilelik sırasında asit reflüsü yaşayabilir ve değişen hormon seviyeleri ve bebeğin büyümesi nedeniyle mide ekşimesi yaşayabilir.

Hamilelikte mide yanmasına ne sebep olur?​

Hamilelik sırasında mide ekşimesi nedenleri şunlardır:
  • Hormon seviyelerinin değişmesi: Hamilelik sırasında hormon seviyeleriniz değişir, bu da yiyecekleri nasıl tolere ettiğinizi ve sindirdiğinizi etkiler. Hormonlar genellikle sindirim sisteminizi yavaşlatır. Yiyecekler daha yavaş hareket ederek şişkinliğe ve mide ekşimesine neden olur.
  • Yemek borusu sfinkterinin gevşemesi: Hamilelik hormonu olarak bilinen progesteron, alt yemek borusu sfinkterinin gevşemesine neden olabilir.Gevşediğinde mide asidi yemek borusuna doğru hareket edebilir.
  • Rahim genişlemesi: Bebeğiniz büyüdükçe rahminiz de büyür. Midenizi tıkayabilir ve mide asitlerini yemek borunuzun içine doğru itebilir. Bu nedenle mide ekşimesi hamileliğin son birkaç ayı olan üç aylık dönemde daha sık görülür. O zaman bebek ve rahim en büyüğüdür, diğer organlarınızı doldurur.