Gebelikte hormonal değişimler ile tüylerin uzaması süresi kısalabilir. Hamilelikte epilasyon yapılır mı? Zararları nelerdir? Gebelikte lazer epilasyon neden yapılmamalıdır?

Gebelikte vücudun farklı bölgelerinde yoğun kıllanma sorunu görülebilir. Bunun ilk sıradaki nedeni ise annenin hızla değişen hormonal dengesi ve vücudun kendisini doğuma hazırlama sürecidir. Bu dönemde istenmeyen tüylerden kurtulmak için ne yapılması gerekir? Daha önce başladığınız lazer epilasyona devam edilir mi?

Hamilelikte Lazer Epilasyon


Gebelik döneminde yapılan lazer epilasyonların bebek üzerinde nasıl bir etkisi olduğu bilinmemektedir. Lazer ışınlarını kullanılması ve deri altına işleme özelliği olması ile gebelikte lazer epilasyon tedavisi önerilmez. Kıl köklerindeki renk pigmentasyonu üzerinde etki gösteren lazer epilasyon hassaslaşan ciltte sağlık sorunlarına neden olabilir. Gebe olduğunuzu bilmeden lazer epilasyon yaptırdıysanız doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

hamilelikte_epilasyon.jpg

Hamilelikte İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin

Ağda

Bilinen en eski istenmeyen tüy alma yöntemi olan ağdayı evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evde doğal ağda nasıl yapılır?

1 çay bardağı şeker

Yarım çay bardağı su

Yarım limon suyu

Hazırlanışı


Şeker, su ve limon suyunu bir tencerenin içinde kaynatmaya başlayın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. İstediğiniz kıvama geldiğinde ocağın altını kapatın. Cildinizi yakmayacak sıcaklığa geldiğinde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Tıraş Uygulaması


Ciltteki kıllardan kurtulmanın en pratik yolu olan tıraş ve jilet uygulamasını devamlı yapmamaya özen gösterin. Bu kıl köklerinin güçlenmesine ve daha sert çıkmasına neden olabilir.

Organik Tüy Dökücü Kremler


İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tüy dökücü kremleri kullanmak hızlı bir işlem olabilir. Organik ve parfüm içermeyen tüy dökücü kremleri tercih edebilirsiniz.