Gebeliğin ilk haftalarında kanama olması ve bu kanamaların leke tarzında kahverengi renge sahip olması normal kabul edilmektedir. Hamilelik döneminde kanama olması birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Kanamaya sebep olabilecek nedenlerin bazıları oldukça ciddi iken bazıları da önemsiz ve normal kabul edilmektedir.

Hamilelikte Kanamalar Nasıl Geçer?
Birçok nedenlere bağlı olarak yaşanabilen hamilelik dönemi kanamaları anne adayları için olduk can sıkıcı ve endişe verici süreçlerdir. İleride yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin engellenmesi için Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar önemsiz olduğunu düşünmeden mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır.

gebeligin_ilk_haftasinda_kanama-600x332.jpg


Gebeliğin İlk Haftalarında Kanama Olmasının Olumsuz Nedenleri
Gebelikte kanama lekelenme şeklinde ise duruma göre normal kabul edilebilmektedir. Fakat yine de hamileliğin ilk haftalarında yaşanan kanamaların altında olumsuz birçok neden bulunuyor olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Düşük belirtisi olarak ya da düşük yaşanması sonucunda meydana gelen kanamalar,
  • Döllenme ile ilgili problemler sonucu ya da plasentada anormal hücrelerin gelişmesi sonucu meydana gelen mol gebelik yaşanması sonucunda gebeliğin ilk haftalarında kanama ve ağrılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişiminden kaynaklanan dış gebeliklerde kanama yanı sıra karnın bir tarafında oluşan ağrılar ve mide bulantılar meydana gelir.
  • Döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi esnasında rahimde sıkışan bazı damarlar kanamaya sebep olur. Yerleşme kanaması olarak adlandırılan bu durumlarda meydana gelen Gebelikte kanama lekelenme ve az miktarda pembemsi renkli olmaktadır.
  • Üstüne adet görme denilen kanamalar hamilelikte çok az miktarda görülebilen kanamalardır.
  • Cinsel yolla ya da vajinanın enfeksiyon kapması durumu gebeliğin ilk üç ayında kanama oluşumuna sebep olmaktadır.
  • İdrar yolu enfeksiyonları vajina kanamalara sebep olmaktadır.
  • Hamilelikte cinsel ilişkiye girilmesi bu dönemde kan akışı hızı artan rahîm ağzı bölgesinde tahrişe sebep olarak kanama meydana gelmesene sebep olabilir.
  • Plasenta doğum kanalını tıkarsa parlak kırmızı ağrısız kanamalar meydana gelir. Bu durum tehlikelidir ve kısa sürede hastaneye gidilmesini gerektirir.
  • Hamileliğin 20. Haftası sonrasında ve 37.haftası öncesinde meydana gelen kanamalar erken doğum habercisi olmaktadır.
Gebeliğin ilk haftalarında kanama tarzı lekelenmeler Tıklayın !

Kanamalı gebelik yaşayanlar var mı? Tıklayın !

Gebelikte kanama yaşayanlar Tıklayın !